Zmrzlina do škol

Fyzikálně chemický pořad pro 9. a 8. třídu. 3.11. a 5.11. 2021

Ve středu a v pátek naši školu navštívili mladí vědci Univerzity Karlovy - Tomáš Maleček a jeho kolegové a předvedli našim žákům řadu zajímavých pokusů. Deváťáci a osmáci zakusili na vlastní smyslové orgány to, jak zajímavá a zábavná dokáže být chemie a fyzika.

Děti se dozvěděly zajímavosti o tekutém dusíku a jeho vlastnostech. Ukázka levitujícího supravodiče zchlazeného na – 190 º C byla opravdu pěkná podívaná, magnet putoval nad svoji drahou tak dlouho, dokud se neoteplil.

Další pokus s tekutým dusíkem byl neméně zajímavý. Do nádoby s tekutým dusíkem byl vložen nafouknutý balónek, všichni sledovali, jak balónek postupně mění tvar – zmenšoval se, když byl balónek opět vyndán z nádoby, tak po chvíli ohřívání prasknul, protože oteplování neprobíhalo ve všech částech balónku stejně.

Následovaly pokusy věnovány světlu a ohni.

V závěru se pokusy týkaly světla a elektromagnetického záření, vizualizace světelné vlny, rozdíl mezi laserem a světlem.

Vrcholem však bezesporu byla výroba zmrzliny, děti si s pomocí doktorandů umíchaly zmrzlinu. Myslím, že jahodovou, ze které se valí mlha :-), ještě nikdo neokusil a byla výborná. :-). Děti byly nadšené a všem se akce moc líbila a my učitelé jsme šťastní, kolika dětem se začala líbit tato velmi důležitá věda.

Ing. Jana Věková