Virtuální prohlídka Středočeské vědecké knihovny v Kladně

Ve středu 12.5. se žáci 9.B v rámci hodiny českého jazyka zúčastnili online programu Pojďme s námi do Středočeské vědecké knihovny. Vzhledem k tomu, že se jedná o žáky 9. ročníku, kteří budou od září pokračovat studiem na SŠ, vybrala jsem program Seznámení s knihovnou, jehož cílem bylo seznámit žáky nejen s historií a službami knihovny, ale i prohlídkou interiéru. Knihovnou nás provázela lektorka Hana Mikulenková, které bych touto cestou ráda poděkovala za velmi zajímavý program. V úvodu se žáci dozvěděli, kde se vědecká knihovna v Kladně nachází. Knihovna na tomto místě sídlí od roku 1952. Díky prezentaci mohli žáci nahlédnout do jednotlivých částí knihovny, skladu knížek a studovny, která slouží mimo jiné k autorskému čtení, koncertům a přednáškám. Paní lektorka nás informovala o univerzálním knihovním fondu, který je tvořen knihami, časopisy, novinami, mapami a zvukovými nosiči. Tento fond obsahuje téměř milion knih, 3460 periodik a 5800 CD/DVD. V současné době má vědecká knihovna 5220 registrovaných uživatelů. Kromě půjčování knih je možné například využít služby zpracování rešerší. Nyní slouží k vrácení knih tzv. bibliobox. Kompletní elektronický katalog knih lze najít na adrese: www.svkkl.cz. Na závěr žáci absolvovali kvíz, který měl zmapovat, co si z přednášky zapamatovali. Myslím si, že přednáška byla pro žáky přínosná. Věřím, že většina z nich využije služeb vědecké knihovny v nadcházejícím studiu na SŠ.

Mgr. Iveta Urbanová