Vědci na návštěvě u unhošťských třeťáků

Distanční výuka už běží více jak půl roku. My učitelé se snažíme oživit výuku všemi možnými způsoby, a proto jsme mimo jiné využili aktivity Akademie věd ČR „Vědci ve výuce“.

Projekt sdružuje řadu vážených odborníků, kteří se rozhodli se o své znalosti podělit právě s žáky. Vědci se připojují do on-line výuky a povídají si s námi na nejrůznější témata.

V dubnu se nám podařilo oslovit přírodovědce a malíře Mgr. et MgA. Radima Hédla, Ph.D. Který vystudoval geobotaniku na Přírodovědecké fakultě UK, malbu na AVU v Praze a ekologii lesa na Mendelově univerzitě v Brně. V Botanickém ústavu AV ČR v Brně vede oddělení vegetační ekologie, na Palackého univerzitě v Olomouci učí botaniku. Je odborníkem na lesy.

Děti mu celou hodinu kladly celou řadu všetečných otázek o přírodě, na které dokázal ochotně, vtipně a trpělivě odpovídat.

Druhým hostem u třeťáků byl astronom Pavel Suchan. Působí na Astronomickém ústavu AV ČR jako tiskový tajemník. Věnuje se především popularizaci astronomie, prezentaci výsledků dosažených pracovníky AsÚ a také problematice světelného znečištění, resp. ochraně pozorovacích podmínek a ochraně nočního životního prostředí. Pracuje také v hvězdárně Ondřejov. Je nositelem celé řady ocenění. Dokonce je po něm pojmenována planetka s kódem 1997SK3.

Děti si opět připravily mnoho otázek a na všechny dostaly odpověď. Dozvěděly se spoustu zajímavých informací. Pan astronom Suchan dokázal srozumitelně a přiměřeně věku dětí vysvětlit a přiblížit složité pojmy a procesy, které probíhají ve vesmíru. Překvapením pro děti byl i další host této besedy. Pan Suchan přivedl chlupatého astronauta Krtečka, který byl ve vesmíru spolu s astronautem Feustelem a pan Suchan ho má v opatrování.

Bylo to skvělé a děti byly nadšené. Napadaly je zajímavé otázky.

Je úžasné a obdivuhodné, že si tito lidé dokázali najít volný čas a bez nároku na odměnu se věnovali našim malým dětem. Patří jim velké poděkování.

I pro děti to byl silný zážitek. Je možné, a já v to doufám, že se v dětech probudí větší zájem o přírodu, nebo vesmír a třeba se stanou v budoucnu pokračovateli těchto odborníků.

Mgr.Radka Briaská

Třídní učitelka 3.A