Rodiče ve výuce

V rámci distanční výuky mohly děti ze 3. A v uplynulých měsících prostřednictvím Teams besedovat s vědci z různých oborů.

Není příliš časté, že se do výuky zapojí i rodiče. Nám se na podzim podařilo on-line si popovídat o tvoření rodokmenu s maminkou Mgr. Lenkou Peremskou. Měli jsme domluvenou vycházku i s tatínkem ornitologem Liborem Ševčíkem. S ohledem na situaci jsme si museli počkat až na jaro.

V úterý jsme místo do třídy vyrazili k rybníku Bulhar. Bylo chladno, ale nepršelo. Tam jsme se setkali s panem Ševčíkem, který na nás čekal a připravoval se už od brzkého rána. Ukázal nám, jak probíhá kroužkování ptáků.

Do jemné sítě se přímo před námi chytila malá sýkorka. Bylo zapotřebí vyhledat správný kroužek. Opatrně jej nasadit na nožičku zvážit ji, a hlavně zapsat všechny potřebné údaje. Byla to samička, vážila 9 gramů. Dozvěděli jsme se i o jiných sýkorkách. Jak žijí, čím se živí a spoustu dalších zajímavých informací. Ukázal nám také opuštěné ptačí hnízdo upletené z trávy, provázku i kousku igelitu, pečlivě vymazané hlínou a vystlané mechem. Viděli jsme i skořápky z vylíhnutých vajíček. Postupně nám ukázal deset druhů ptáčků, kteří žijí u rybníka Bulhar. Někteří se před nedávnem vrátili z Afriky. Museli uletět tisíce kilometrů, aby tu vyseděli mladé.

Pak jsme se vydali na procházku kolem rybníka a dalekohledy jsme pozorovali hejna vlaštovek. Na vodě se proháněly kachny divoké, lysky i potápky. Cestou jsme zahlédli i konipase, kterému se také říká třasořitka. Poznáte ho podle stále se pohybujícího ocásku.

Některé děti se před nedávnem zapojily do akce ”Unhošťské odpadkobraní”. Ukázaly ostatním dětem, kde uklízely. Bohužel se ukázalo, že by odpadky mohly sbírat znovu.

Bylo to velice zajímavé dopoledne. Někteří se pokusili také uplést ze suché trávy hnízdo. Dalo to hodně práce, ale ptáčkům to jde přeci jen lépe.

Pan Libor Ševčík po celou dobu dětem trpělivě odpovídal na jejich otázky. Ani se nám nechtělo zpátky do školy. Je skvělé, když se rodiče zapojí do výuky a patří jim veliké poděkování.

Mgr. R. Briaská

ZŠ Unhošť