Projekt Evropský den jazyků

V 5. C jsme projektu ke Dni evropských jazyků věnovali hned dvě vyučovací hodiny. Při online páteční online hodině jsme si vyzkoušeli, jak se v evropských jazycích orientujeme. Na jednotném textu jsme si postupně prohlédli 18 evropských jazyků, některé si zkusili přečíst a mnohé se nám podařilo i uhádnout. Seznámili jsme se s jazyky germánskými, románskými, slovanskými, ale třeba i s ugrofinskými, které pro nás byly zajímavým zpestřením. Na středeční hodině jsme se k textům vrátili a už společně ve škole jsme k nim přiřadili i vlajky jednotlivých států a základní pozdravy.

V 5.B se žáci se rozdělili do pěti skupin a podle vlastního výběru si vybrali některou z evropských zemí. Zvolili si Německo, Rusko, Itálii, Španělsko a Francii. Každá skupina vyrobila velký plakát, na který umístili různé informace a zajímavosti o vybrané zemi. Plakát někteří ještě doplnili sbírkou suvenýrů, pohledů, předmětů a také ochutnávkou pochutin, které jsou pro vybranou lokalitu typické. Také zkusili zarecitovat básničku a pozdravit své spolužáky mateřským jazykem této země. Každá skupina prezentovala svou práci ostatním v hodině angličtiny. Byla to hodina velmi netradiční a všichni jsme se dozvěděli spoustu zajímavých a nových věcí.

Ve 4.C jsme se rozdělili do pěti skupin. Každá skupinka si vybrala či vylosovala jednu zemi - na výběr měli Německo, Španělsko, Polsko, Velkou Británii a Francii. Společně pak děti pracovaly na výrobě plakátu, na který nalepily, nakreslily a napsaly informace o své vybrané zemi. Dokonce už dokázaly využít své znalosti z angličtiny a většinu informací napsaly anglicky. Projekt jsme ukončili poslechem hymny každé země a skupinky postupně představily své plakáty ostatním spolužákům.