Ohlédnutí za únikovou hrou

V sobotu 1. května odstartovala historicky první venkovní úniková hra pořádaná Základní školou Unhošť s názvem Sherlock Holmes a Tajemství unhošťských mlýnů.

Trasa únikové hry vedla po nejkrásnějším okolí Unhoště, na 11 kilometrech čekalo na malé i velké luštitele celkem 14 zastávek se šiframi a rébusy. Celým příběhem provázely dopisy Sherlocka Holmese určené doktoru Watsonovi a na každé zastávce se postupně poodhalovaly střípky dávného příběhu - až se na konci složily v závěrečné rozluštění záhadného případu.

Když jsme začali v březnu na hře pracovat, ani nás nenapadlo, jak velká akce z ní nakonec bude a jaký úspěch sklidí. V průběhu celého května byli po trase Sherlocka k vidění luštitelé s mapami a telefony, u některých stanovišť se dokonce o víkendu dělaly fronty. Unhošť se brzy rozdělila na dva tábory - na ty, kdo Sherlocka “už šli” a na ty, kteří “ještě nešli”. Zpráva o únikové hře se rozšířila i za hranice města a do Unhoště se za hrou vypravili lidé z blízkého i širšího okolí - ze Svárova, Velké Dobré, z Kladna i z Prahy. Na cestě bylo možné potkat skupinky starších dětí, rodiny, party přátel i dokonce celé školní třídy. Někteří se na trasu vydali na kole, jiní si udělali celodenní pěší výlet, další si zase hru rozdělili na části a na trasu se vraceli ve více dnech.

Naším hlavním cílem bylo zvednout děti po distanční výuce od počítačů a vymyslet pro ně zábavnou venkovní aktivitu, při které se i něco dozvědí o historii Unhoště a jejím okolí. Postava známého detektiva Sherlocka Holmese vnesla do hry napětí, historické události a fakta z našeho města pak dodaly příběhu vážnost a nádech pravdivosti. A i když hudební skladatel Bedřich Smetana žádnou symfonickou báseň Mlýny nesložil, nemůžeme si být jistí, že za svého života Unhošť nenavštívil. Je tu přece tajemná postava Emílie Bubeníčkové... ale o té snad někdy příště.

Chtěla bych moc poděkovat kolegům, kteří se na tvorbě únikové hry podíleli. Za celým projektem je spousta hodin práce - vymýšlení příběhu, pátrání po historických faktech, tvorba šifer, psaní textů, malování plakátu, programování stránek a samozřejmé také desítky nachozených a naježděných kilometrů při obchůzkách trasy... a to vše v nelehké době distanční výuky. Vaše kladné ohlasy jsou pro nás tou nejlepší odměnou a máme velkou radost, že se vám naše úniková hra tolik líbila. Nechme teď všechny přes prázdniny odpočinout a kdo ví, třeba vás na podzim zase něčím překvapíme.

Za ZŠ Unhošť

Kateřina Doubková