Beseda o houbách

Dne 13. 4. 2022 proběhla beseda s mykologem Jaroslavem Malým. Zúčastnily se všechny 4. a 5. třídy, 6. C. a 6. D.. Dozvěděli jsme se všichni o jedlých, nejedlých, vzácných a léčivých houbách. Proč nesbírat SÝROVEC z akátu, jak bezpečně poznat jedlé BEDLY. JIDÁŠOVO UCHO nám bylo doporučeno jako velmi chutná houba. Bez problémů můžeme sbírat všechny PÝCHAVKY, ale konzumujeme pouze ty, co jsou uvnitř bílé. Obavy se sběrem nemusíme mít pokud se jedná o HOLUBINKY (není jedovaté holubinky). Nejedlé pálí na jazyku. Bylo nám vysvětleno, jak bezpečně holubinku poznat. Další skupinou besedy byly HŘIBY (od jedlých, jedovatých až po vzácné). Například málo lidí ví, že hřib žlučník - hořčák je jeden z nejléčivějších. Stačí očistit, usušit, rozmixovat. 1/4 nebo 1/2 lžičky uleví od žaludečních problémů. HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, aby si zachovala své léčivé účinky, má se sušit do 38 stupňů C. Poslední skupinou byly houby jedovaté. Dozvěděli jsme se o nejjedovatější houbě v ČR, nejzrádnější jedovaté houbě a o jedovatých léčivých houbách. Děti byly od pana Malého pochváleny, Musím říct, že jsem od vás dnes odjížděl ve velmi pozitivní náladě. Na některých školách musím děti prvních 10 minut "vychovávat", ale u vás to byla radost s nimi pracovat.