9.C – březen & duben & květen 2023

Netradiční hodiny chemie

Žáci 9. ročníku zažili další Hodinu moderní chemie, kde jim studentky Vysoké školy chemicko-technologické v Praze poutavě přiblížily téma forenzních věd. V první části žáci zúročili poznatky ze sledovaných kriminálních seriálů a vyjmenovali všechny stopy, které se zajišťují na místě činu, a jaké forenzní vědy se jimi zabývají (např. daktyloskopie, balistika, soudní lékařství…). Ve druhé části hodiny si sami žáci vyzkoušeli sejmout své otisky speciálním inkoustem, zviditelnit otisk prstu pomocí štětečku a uhlíkového prachu a nakonec se dozvěděli zajímavé informace o zjišťování stop krve a jiných tělních tekutin pomocí UV záření či roztoku luminolu. Fotogalerie z hodiny je ZDE V další hodině zase proběhla laboratorní práce na téma důkazu škrobu v potravinách. Fotogalerie z laboratorní práce je ZDE.

Sběr papíru

Jako každý rok pořádala naše škola sběrovou akci zamřenou na sběr použitého papíru. A jelikož zástupci devátých ročníků chodí tradičně pomáhat s organizací sběru, nebylo tomu jinak ani tentokrát. Z naší třídy se rekrutovaly dvě skupiny žáků a žákyň, které měly na starosti vybírání, skladování a administrativní vypořádání sběru jednak na budově 58, tak v ulici Komenského. Páni školníci si nemohli vynachválit naši pomoc. Veliký díky tak patří všem zúčastněným.

Ukliďme Česko

Naše třída se zapojila do celorepublikové akce "Ukliďme Česko". Naším revírem bylo okolí silnice na Fialku: I přes nepříznivé počasí jsme nasbírali 15 pytlů odpadků viz. fotogalerie ZDE.

Velcí učí malé

Zapojili jsme se také do každoroční akce nazvané Velcí učí malé, kdy si žáci devátých ročníků chodí vyzkoušet výuku ke spolužákům na první stupeň. Akce je mezi žáky velmi oblíbená a je skvělé, že mají možnost vyzkoušet si, jaké to je zasednout za katedru a pokusit se naučit a zabavit své mladší kamarády. Za naši třídu se zapojila Bára a Áďa a svou hodinu si jednak dobře připravily, ale také náležitě užily.

Fotbalový turnaj

Kluci z naší třídy byli vybráni k reprezentaci školy na fotbalovém turnaji v malé kopané. Turnaj se konal v areálu SK Kladno a areálu Sletiště, kam byla nalosována skupina našich borců. Bohužel ani přes statečný a bojovný výkon se nepodařilo postoupit do dalších kol turnaje, ale i tak klukům patří veliký dík. P. uč. Novák pak zejména pochválil Štěpána za velikou obětavost a zápal do hry.

Exkurze do Lidic

Také jsme společně s ostatními žáky devátých ročníků vyrazili na exkurzi do Lidic, kde jsme si společně s průvodkyní prošli Lidický památník a pak jsme také absolvovali přednášku spojenou s promítáním filmu o Lidicích přímo v muzeu. Celá akce byla velmi dobře připravená a vzhledem k okolnostem i velmi působivá. I když nám opět počasí nepřálo, všichni žáci se shodli na tom, že to bylo velmi zajímavé a ve spoustě případů velmi autentické a silně působící na city. Je však jedině dobře, že jsme měli možnost alespoň zprostředkovaně si "zažít" atmosféru a okolnosti tehdejší nedobré doby.

Hodiny informatiky a kreativní výzva

V hodinách informatiky byla pro žáky devátých tříd vyhlášena kreativní výzva na stavbu robotů. V čem to spočívalo? Úkolem bylo sestavit buď samostatně nebo ve spolupráci s kamarádem, bez návodu, pohyblivého robota, který by se dal ovládat "na dálku" pomocí notebooku přes bluetooth a byl schopen překonat při jízdě jednoduchou překážku. Nutno konstatovat, že stavba se dařila v podstatě všem! Ačkoliv se nejednalo o jednoduchou záležitost, protože byl časový limit jedné vyučovací hodiny a právě v tomto čase bylo potřeba dobře rozplánovat celou konstrukci a poté robota postavit. Všichni se museli vypořádat s tím, kam a jak umístit pohonné motory, jak připojit osy ke kolům, kam a jak připevnit baterii a "mozek" robota, jak vše efektivně propojit pomocí spojovacích kabelů a také při zapojení vybrat správné porty na mozku. Důležité bylo také volit vhodné díly, které umožňovaly konstrukci a hodily se pro sestavení naplánovaného robota, barevné požadavky na vzhled nevyjímaje. Fotogalerie z hodin je ZDE.

Přijímací řízení na SŠ

Tím nejdůležitějším ve druhé polovině školního roku jsou vždy pro žáky devátých ročníků přijímací zkoušky na střední školu. A i když byla díky velikému počtu dětí značná konkurence téměř na všech typech škol, jsem moc rád, že mohu konstatovat, že všichni žáci naší třídy se úspěšně dostali na školy, které si zvolili. Nezbývá tedy než pogratulovat a popřát jen to nejlepší do dalších studijních let. Veliký dík však také patří všem učitelů, kteří se podíleli na svědomité přípravě na přijímací řízení.