9.B – říjen 2020

Začátkem října ( 9.10.) se třída 9.B zúčastnila zážitkového workshopu, který organizovala společnost Post Bellum. Do naší školy přijeli tři koordinátoři, kteří nás workshopem provázeli. Probírali jsme období mezi lety 1900 až 1918, především 1. světovou válku, vznik Československa a následné problémy tohoto státu. Ze začátku jsme si povídali o různých historických pojmech, které souvisely s 1. světovou válkou, Rakouskem – Uherskem a Československem. Nejvíce se mi líbilo hraní her, které pak následovalo, protože si myslím, že nám tím bylo velmi dobře vysvětleno, jaké byly vztahy mezi národy v Československu a v Rakousku – Uhersku. Zahráli jsme si na obyvatele Slavonic, malého městečka ležícího na jihu Čech. Rozdělili jsme se do skupin podle barevných proužků, které jsme si vylosovali, tedy na Červené, Žluté a Namodralé. Následně jsme zjistili, že to jsou synonyma pro Čechy, Židy a Němce, kteří ve Slavonicích žili. Jako obyvatelé Slavonic jsme si zahráli několik různých her. Například jsme si vybrali kartičky s dobovými fotografiemi obyvatel Slavonic. Na druhé straně kartičky byl základní popis této osoby, jméno, věk, národnost, osobní vztahy atd. Když jsme si přečetli popisek obyvatele, tak jsme se rozdělili na rodiny. Dále jsme řešili rodinné vztahy mezi jednotlivými obyvateli Slavonic a podobně. Celkově se mi tato akce velmi líbila a myslím, že byla pro všechny zábavná a přínosná.

Albert Štěpánek