8.D – říjen 2021

V říjnu si děti vyzkoušely výrobu zmrzliny. Děti se dozvěděly zajímavosti o tekutém dusíku a jeho vlastnostech. Ukázka levitujícího supravodiče zchlazeného na – 190 º C byla opravdu pěkná podívaná, magnet putoval nad svoji drahou tak dlouho, dokud se neoteplil. Též vychlazený magnet vytváří větší odpor než teplý a tak propadne tyčí později. Další pokus s tekutým dusíkem byl, když do nádoby s tekutým dusíkem byl vložen nafouknutý balónek, všichni pak sledovali jak balónek postupně mění tvar – zmenšoval se, a pak když byl balónek opět vyndán z nádoby tak po chvíli, když se ohříval prasknul, protože oteplování neprobíhalo ve všech částech balónku stejně. Další pokusy pak byly věnovány světlu a ohni. Děti si sami mohly vyzkoušet roli kaskadéra, kterému hoří ruce. Další pokusy se týkaly světla a elektromagnetického záření, vizualizace světelné vlny, rozdíl mezi laserem a světlem. Vrcholem však bezesporu byla výroba zmrzliny, děti si s pomocí doktorandů umíchaly zmrzlinu. Myslím, že jahodovou, ze které se valí mlha, ještě nikdo nebaštil. Byla výborná. :-).