8.A – prosinec 2023

Prosinec se nesl v duchu vánočních příprav. Hned 1.12. jsme nazdobili stromeček a naoko se pohádali, kdo dá hvězdu na jeho špici 🙂 5.12. nás navštívila skvělá mikulášská parta. Přestože se Mikuláš rozčílil a čert hrozil řetězy za to, že jsme zazpívali přisprostlou verzi koledy, nikdo z nás v pekle neskončil a podle balíčků, které jsme dostali, by se dalo soudit, že jsme vlastně byli celý rok hodní 🙂 V dějepisu jsme zažili netradiční hodinu na téma "Co nám říka starý portrét?", kdy jsme v rámci probíraného tématu baroko pracovali s obrazem znázorňujícím Václava hraběte Moritze. Přemýšleli jsme, které prvky obrazu jsou důležité a typické pro baroko, o vlastnostech a povaze zobrazené osoby, proč vůbec obraz vznikl a kde mohl být umístěn. Zúčastnili jsme se také anglického divadelního představení Christmas Carol od Charlese Dickense, kde jsme si prostřednictvím krásného vánočního příběhu procvičili své znalosti angličtiny a naučili jsme se vánoční písničku We wish you a merry Christmas. V chemii jsme kalendářní rok uzavřeli hodinou plnou pokusů, kdy jsme dokazovali, jak štěká vodík, jak dokáže vybuchnout v plechovce či ve formě pěny. Také jsme odlévali olovo a ukázali si, na jakém principu funguje ohňostroj a jeho barvy. V angličtině jsme byli ocenění národním certifikátem kvality za projekt Once upon a Tale, na kterém jsme v rámci programu eTwinning spolupracovali se školami ve Francii a Turecku. 20.12. jsme se zúčastnili vánočního turnaje v přehazované. 21.12. jsme měli besídku, kde jsme si společně zazpívali koledy, ochutnali různé druhy cukroví a rozdali si dárečky. Od paní učitelky jsme dostali cukrový kandys, kterým jsme si připomněli krystalizaci z chemie, a také nejrůznější "kupóny" - např. s 1 bodem do testu navíc, s poukazem na svačinu nebo čaj od paní učitelky, na kahoot v této hodině, na sezení na 1 hodinu na učitelské židli. Po besídce jsme se odebrali na vánoční diskotéku, kde nás ohromil Matouš z 9.A hrající na elektrickou kytaru, poté jsme si zahráli židličky a skvěle zatancovali... Přejeme všem krásné Vánoce a všechno nejlepší do noveho roku 2024!