8.A – listopad 2023

V listopadu jsme měli jsou první laboratorní práci v chemii. Filtrovali jsme suspenzi křídy ve vodě přes různé druhy filtrů a porovnávali účinnost jednotlivých metod. Dne 3.11. jsme se zúčastnili poutavé besedy od firmy ČEZ na téma Energie-budoucnost lidstva. S odborníky jsme si povídali o tom, zda lze žít bez elektrické energie, proč její spotřeba na světě neustále roste či jaké máme možnosti výroby a uchovávání elektřiny. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o emisních a bezemisních zdrojích energie, roztočili jsme vrtulku na solární pohon, viděli, jak pracuje dozimetr - přístroj k měření radioaktivity, zjistili, že uranové sklo, jehož výroba byla rozšířena v minulém století, při ozáření UV zářením světélkuje, nebo třeba že přečerpávací elektrárna funguje jako obří baterie. Týden na to, dne 10.11. jsme zažili Hodinu moderní chemie. Lektoři z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze nám ukázali mnoho pokusů, kupříkladu chemický semafor, vzplanutí střelného prachu, pokusy se suchým ledem či sloní zubní pastu. Zapálili nitrocelulózu a pěnu z propan-butanu a v neposlední řadě jsme ochutnali zmrzlinu ušlehanou ze smetany a kapalného dusíku. Nyní už víme, jak vzniká filmová mlha či zelené plameny v kouzelnickém světě Harryho Pottera a co spočívá v kouzelnickém triku s hořící bankovkou. V matematice jsme spočítali neuvěřitelné množství příkladů při procvičování na iPadech - hodina nám utekla jako voda. No a v neposlední řadě jsme poslední listopadový den v Sokolovně zhlédli divadelní představení Divadelní cestopis aneb Evropou od renesance po realismus, který zahrnoval zajímavé ukázky z nejslavnějších divadelních her od středověku po české národní obrození. Viděli jsme Shakespearova Hamleta, ukázku Zdravý nemocný od Moliéra, Sluhu dvou pánů od Goldoniho a Cyrana z Bergeracu. Na závěr nám byla předvedena nejslavnější divadelní vražda v dějinách českého divadla v ukázce z Maryši od bratří Mrštíků. Moderátoři celého představení nás v průběhu informovali o životě autorů jednotlivých her. Představení poutavou formou ukázalo vývoj a pestrost divadelních žánrů v daném časovém období. Navíc jsme díky místům v první řadě byli často přímo součástí představení.