7.C – únor 2022

Co bude nabíjet naše mobily v budoucnu?

Virtuální návštěva vodní, větrné a solární elektrárny

V pátek 25. 2. jsme navštívili 3 elektrárny. Divíte se, jak je to možné? Opravdu je to možné. Zcela jednoduše. V dnešním moderním světě není potřeba chodit daleko a za okamžik se ocitnete na místě, o kterém se vám ani nesnilo. Virtuálně jsme nakoukli do tří elektráren v Česku. Vodní, větrné a solární. Naši dva průvodci ze studia nás zábavným způsobem provedli exkurzí po přečerpávací elektrárně Dlouhé Stráně a Štěchovice, názorně nám vysvětlili, jak tyto přečerpávací elektrárny fungují, v čem spočívají jejich výhody a nevýhody. Další neméně zajímavým způsobem výroby elektrické energie jsou větrné elektrárny. Věděli jste, že větrník je až 110 metrů vysoký? Dozvěděli jsme se, že v ČR nejsou podmínky pro stavbu větrných elektráren a momentálně máme pouze dva větrné parky. Naši průvodci nás vzali na exkurzi do nitra větrníků. To se jen tak někomu nepovede! Zjistili jsme, že na horu do gondoly se lze dostat výtahem nebo po žebříku. Po žebříku to jednomu z průvodců trvá cca 10 minut. V gondole je strojovna a místa nazbyt tam moc není. Jako poslední jsme navštívili solární elektrárnu, která pracuje na principu fotovoltaického děje. Tento způsob výroby energie má v naší republice velkou budoucnost. Výroba je závislá na sluníčku. Co nás překvapilo na výrobě solární energie je fakt, že výhodnější je vyrábět solární energii v ČR než na poušti. A víte proč? Protože rozdíl denních a nočních venkovních teplot je v našem zeměpisném pásmu nižší než na poušti, což má vliv na fotovoltaické panely a jejich životnost. Besedy se zúčastnila také škola z Ostravy, se kterou jsme si mohli změřit naši pohotovost a znalosti i pozornost.