7.C – Projektový den 26.10.2021

Na programu projektového dne 7.C bylo obeznámit se se způsoby výroby mýdla. Proto jsme se spolu s třídou 8.D vydali do malé soukromé mýdlárny v Chrustenicích. Mýdlárna to je sice nevelká, ale ručně se v ní vyrábí spoustu druhů mýdel a kosmetických prostředků určených k osobní hygieně. Jelikož několik našich spolužáků bylo nemocných spolužáků bylo nemocných a nemohlo se projektového dne zúčastnit stačilo se nám rozdělit na dvě skupiny 7.C a 8.D plus David a Vojta ze 7.C. Skupina 7.C šla hned na výrobu bomb do koupele a druhá skupina na výrobu mýdla. Žáci první skupiny se od pracovnic mýdlárny dozvěděli, z jakých materiálů se bomby vyrábí. Pak nahlíželi pod ruky pracovnici, jak míchá suroviny a následně každý ze skupiny si zkusil vyrobit levandulovou bombu. Paní nás seznámila také se sortimentem, který firma vyrábí a řekla nám informace o historii a také jak praly prádlo naše babičky. Paní nám řekla jaké suroviny se ve firmě používají a nakupují třeba i pro nás exotické a kam po světě firma své výrobky dodává. Po krátké svačině se naše skupina přesunula do výroby mýdla. Ve výrobě paní „mydlářka“ obeznámila žáky s procesem výroby mýdla glycerínového a křišťálového. Do výroby zapojila i žáky. Poté si každý z nás vyrobil křišťálové mýdlo, dle svého návrhu. Mýdlo si také zabalil na baličce. A jako poslední stanoviště nás čekala diskuze o vůních a test vůní. Naším úkolem bylo rozeznat cca 8 vůní. A úkol to byl nelehký. Některé vůně bylo možné rozeznat lehce, ale některé dali celkem zabrat. Celá návštěva mýdlárny byla hodně zajímavá a interaktivní. Nikdo se neměl čas nudit. Nakonec si všichni mohli nakoupit voňavá mýdla, soli do koupele či jiné kosmetické přípravky. V mýdlárně paní učitelka také koupila materiál na výrobu mýdla a na hodinách VV si zkusíme nějaké mýdlo po vzoru mýdlárny vyrobit :-).