7.B – listopad 2022

Listopad 7.B V pátek 11.11. jsme zhlédli v sokolovně program věnovaný dravcům. Přednášku vedl pan Milan Zaleš, který působí na hradě Rábí se svými dravci a sovami. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o dravcích a sovách. Pan Zaleš nám představil orla mořského, raroha obecného, výra afrického a bengálského. Ukázal nám vajíčka ptáků, na které jsme si mohli sáhnout. Některým žákům přiletěl výr na ruku. Zajímavé byly přelety ptáků nad našimi hlavami. V úterý 22.11. se Kačka, Simona a Jakub Hemerka zúčastnili okresního kola Pythagoriady. V hodině slohu jsme prezentovali popis přípravy pokrmu. Nejčastěji jsme připravovali sladké pokrmy - bábovku, palačinky, banánový chlebíček, mufinky…. , ale nechyběl ani popis přípravy řízku. Někteří donesli vzorku svých pokrmů, které jsme pak společně ochutnali. V rámci třídnické hodiny jsme zhodnotili náš prospěch a chování za 1. čtvrtletí. Máme ve třídě 17 vyznamenaných žáků z celkového počtu 25. Nedostali jsme žádné výchovné opatření. Pak jsme vybírali písničky na vánoční diskotéku a losovali jsme, kdo komu dá dárek na vánoční besídce. V pátek 25.11. se naše třída vydala autobusem do Kladna, kde navštívila SZŠ. Cílem naší exkurze bylo školení 1. pomoci. Po úvodní teoretické přednášce s videoukázkou jsme byli rozděleni do čtyř skupin. Během hodiny a půl jsme se seznámili na čtyřech stanovištích s poskytováním 1. pomoci u konkrétních úrazů. Bylo nám vysvětleno, jaký je rozdíl mezi tepenným, žilným a vlásečnicovým krvácením a jak toto krvácení zastavit. Dívky ze SZŠ měly různá zranění a my jsme se snažili je ošetřit. Na dalším stanovišti jsme se naučili rozeznat druhy zlomenin a vyzkoušeli znehybnění končetin a uvázání trojcípého šátku. Byli jsme poučeni o tom, co dělat při bezvědomí a náhlé zástavě oběhu, co znamenají zkratky KPR a AED. Zkusili jsme si masáž srdce na figuríně a také manipulaci se zraněným člověkem. Školení 1. pomoci bylo velmi poučné a zajímavé. V pondělí 28.11. jsme mohli přijít do školy ve svátečním oblečení v rámci dne Čas vánoční je legrační, neboť v neděli byla 1. adventní neděle. Listopad utekl jako voda. Už se všichni těšíme na prosinec, hlavně na Vánoce.