7.A – květen 2022

V květnu už se udělalo konečně krásně a mohli jsme se tak začít učit na školní zahradě. O pracovní vyučování jsme pomáhali osázet nově vyrobené vyvýšené záhony zeleninou a květinami. V hodinách kuchyněk jsme si připravili vynikající burgery. V hudební výchově jsme se zaměřili na moderní hudbu, kterou jsme doprovázeli hrou na boomwhackers. 12. května jsme vyrazili na outdoorovou matematiku k Bulharu. Čekalo na nás skládání trimina, luštění šifry se zlomky (Které zvířátko snědlo koblihu?) a týmová běhací soutěž s procenty. Po této akční dvouhodinovce jsme se vraceli do školy pěkně provětraní 😊 Ve čtvrtek 19. května přijel ke škole autobus Edubus a v něm na nás čekal program “Práce s termokamerou”. Nejdříve jsme se dozvěděli, jak termokamera funguje a k čemu se v reálném životě využívá a pak už jsme se pustili do vlastního zkoumání. Do dvojice jsme dostali kameru a měli jsme za úkol měřit a zjišťovat různé zajímavé informace - který materiál propouští nejvíce tepla (papír, igelit, alobal, látka?), jak dlouho zůstává otisk naší ruky na nějakém povrchu viditelný i co se z hlediska termodynamiky děje, když do něčeho vší silou uhodíme. V pondělí 30. května jsme se vydali na exkurzi do hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Vyrazili jsme ráno z autobusového nádraží a počasí nám přálo, na rozdíl od druhé skupiny jsme nezmokli 🙂 Nejprve jsme vyrazili na blízkou výsypku - Haldu, kde jsme si zahráli na geology a hledali jsme zkamenělé přesličky a další rostlinky ukryté v kamenech. Některým se podařilo najít opravdu krásné kousky, vypůjčeným kladívkem se nikdo nezranil a všichni jsme se vraceli zpět do areálu s poněkud těžšími batohy. Pak nás čekala prohlídka dolu, kde jsme si prohlédli šatny, těžební klece i parní stroj z roku 1905. Prošli jsme si i ukázkovou štolu na povrchu - děti byly trochu zklamané, že nefáráme 527 metrů pod zem 🙂 i tak se ale exkurze vydařila a teď už se těšíme na červnové kino, koncert a hlavně na školu v přírodě.