6.A – říjen 2022

V průběhu měsíce října se uskutečnilo množství zajímavých akcí a činností, které stojí alespoň za krátkou zmínku. Dějepis jako samostatný předmět vídáme v letošním školním roce poprvé. Protože je potřeba historii znát, připomínat si ji a snad se z ní také v některých ohledech poučit, jsme moc rádi, že máme v Unhošti možnost poznat muzejní expozici, která nám promítne časy nedávné, ale také vzdálené. Tak jsme s paní učitelkou Černou navázali na výklad učiva o pravěku a navštívili unhošťské muzeum, řekli si něco o tom, jak vypadalo v pravěku okolí Unhoště a jak se zde lidem žilo. V zeměpise pracujeme s atlasem a mapou. Víme, co nám o mapě sděluje její měřítko a nespoléháme se pouze na elektronickou navigaci. V přírodopise podrobněji poznáváme ekosystém lesa – ukazujeme si lišejníky, houby, řasy, učíme se, jak jsou na sobě jednotlivé druhy organismů závislé a jak společně fungují. Matematika nás učí přesnosti, rozvíjí naši představivost a logiku, učíme se určité jevy vyjádřit pomocí číslic a čísel. Opakovali jsme učivo nižšího stupně a zopakovali jsme si, jak nazvat některá tělesa kolem nás. Začali jsme používat desetinná čísla – víme, co představují, jak je porovnávat a jak s nimi počítat. Ukázali jsme si, kde je nalezneme, jaké údaje mohou představovat a také to, že se s nimi nesetkáme jen v matematice. Na naší škole se v říjnu uskutečnila matematická soutěž – Pythagoriáda. Sestává z úloh na prostorovou představivost a logické uvažování. Úspěšní řešitelé školního kola mohou postoupit dále do okresního a následně do krajského kola. Úspěšným řešitelem se může pochlubit také naše třída – je jím Štěpán K., kterému tímto moc gratulujeme a přejeme mnoho štěstí do dalšího kola. Držíme palce! Protože si od školních lavic, učebnic a sešitů potřebujeme někdy odpočinout, vyučující dílen a kuchyněk mají vždy plán, jak nás naučit něco praktického a užitečného. Upekli jsme si perník nebo vydlabali dýni, také jsme ale pomohli odklidit spadané listí. Odpočinek od výuky jsme si dopřáli během podzimních prázdnin, které jsme si také díky teplým a slunečným říjnovým dnům užili. Poslední říjnový den patřil všem strašidlům, čarodějnicím, duchům a upírům – řeč je o Halloweenu. Škola se na den proměnila v halloweenskou přehlídku strašidel. Ta spolu sváděla tuhý boj o nejlepší převlek. Také naše třída se celoškolního klání zúčastnila, statečně nás reprezentovala Zuzka, kterou ceníme za její kreativitu a odvahu! Právě Halloween nám připomněl, že chladnější měsíce na sebe nenechají dlouho čekat, věříme ale, že si je užijete a hlavně - zůstanete zdraví!