5.C – únor 2024

Je tu..., je tu ÚNOR Únor je podle gregoriánského kalendáře druhý měsíc v roce. Jako nejkratší z měsíců má 28 dní, v přestupném roce 29 dní. A to bylo právě letos. Třikrát v historii měl únor i 30 dní. Český název měsíce odvozují jazykovědci od noření se ledových ker do vody (únor = nořiti se). Věděli jste to? A mrkněte, co se u nás odehrálo v tomto měsíci. Předně velmi příjemné vyhlášení výsledků okresního kola Matematické olympiády. Lily na 12. - 17. místě a Sam na 6. - 7. místě. GRATULUJEME, JSTE ÚŽASNÍ! Trochu zmatků nám způsobily technické potíže ve výdejně obědů na budově 70. Museli jsme tedy přecházet na obědy do školní jídelny v Komenského. 21. 2. jsme měli projektový den na téma Tomáš Garrigue Masaryk. Pracovali jsme ve skupinách, každá skupina plnila stejné úkoly. Oblasti, které jsme různými metodami zpracovávali: 1. TGM a fotografie (aktivita SLUNÍČKO) 2. TGM video (aktivita ŠIFRY - INDICIE) 3. TGM text (aktivita Vím – Chci vědět – Dozvěděl jsem se) 4. TGM audio - zajímavosti (aktivita SLOVNÍ MRAK) 5. TGM opravy (aktivita UČÍME SE NAVZÁJEM) 6. TGM shrnutí (aktivita PĚTILÍSTEK) 7. TGM a já a taky TGM a Unhošť(aktivita TEST) 8. prezentace výstupu z projektu a ochutnávka Masarykova cukroví. SLADKÁ TEČKA. A víte, co bylo pro p. učitelku největším zážitkem? Když nás vedla na oběd, tak za sebou slyšela slova: „Já jsem z toho dnešního dne fakt unavená“. Unavená, ale bohatá o nové zkušenosti, kdy jste museli společně vyřešit mnoho nejednoduchých situací. Mám z vás radost:-) Probrané učivo: Čj – spoustu informací o přídavných jménech M – dělím, dělíš, dělí, dělíme dělíte, dělí pořád dokola. Občas něco zábavnějšího, abychom se neudělili:-) AJ – témata My day, Daily routines, St Valentine´s Day aaaaaaaa spelování VL – okolnosti vzniku a průběhu první světové války a TGM HV – Rok české hudby, tentokrát Bedřich Smetana (křížovky, domino, poslechový test, opery a symfonické básně a spoustu dalších aktivit) No a také přeci JARNÍ PRÁZDNINY. Lyžovačky, návštěvy příbuzných nebo jen tak lenošení.