5.C – listopad 2023

VEEEEEEliký úspěch!!!!! Tak jsme jásali hned v prvních dnech již třetího měsíce ve škole. Ptáte se proč? No tak tedy. Náš spolužák Sebastian Richter se umístil na 5. místě v celostátním kole Olympiády mediální gramotnosti. Tento měsíc uspořádali žáci 9.C a my jsme uspořádali pro děti z 1.C den s názvem Učení s překvapením. Prvňáci byli úžasní. Pokusy, které nás naučili deváťáci ,jsme zvládli a zvládli jsme je i naučit malé děti. Byly to moc hezké dny plný úsměvů na obou stranách. V podzimním sběru papíru jsme nasbírali 531,5 kg papíru a nejúspěšnější za naši třídu byla Lucka. Luci, děkujeme. 16. 11. jsme vyjeli do Kladna, kde jsme v kině Hutník zhlédli hudební pořad JAK UHLÍŘ SKOUMAL SVĚRÁK. No, my už opravdu víme, že ve slově zkoumal se píše z, ale pan Skoumal byl, jak jsme se dozvěděli, hudební skladatel, no a pány Uhlíře a Svěráka snad, proboha, musí znát každý Čech:-) Krásné na závěr. 26. 11. naše škola uspořádala Předvánoční setkání pro děti rodiče a všechny příznivce školy. Takové milé pohlazení po duši a naladění se na blížící se vánoční dny. A co jsme se naučili!!! Čj - psaní slov s n/nn, tvoření slov pomocí přípon -ský, -ští, a začali jsme opakovat pravopis i/y – vyjmenovaná slova. Chytáků a výjimek mraky, ale my se nedáme, my se s tím popereme! Také pracujeme s textem, učíme se vybírat klíčová slova, psát zápisky, rozlišovat pravdivé a nepravdivé informace, předvídat a vyvozovat z textu. M – procvičujeme matematické operace pamětně i písemně, mordujeme slovní úlohy, můžeme si také vybírat, jakou úroveň obtížnosti u úlohy chceme počítat. Nejprve to pro nás nebylo snadné, moc jsme si nevěřili, tak jsme si samozřejmě vybírali tu nejlehčí. Když nám ale p. učitelka ke každé úrovni přiřadila známku, tak jsme fakt chtěli tu lepší, ale znamenalo to obtížnější úroveň. No, to je život. V geometrii jsme zopakovali rýsovaní kružnic a vrhli se na konstrukci trojúhelníků. Aj – učíme se používat sloveso být ve větách, umíme vytvořit „identity card“ a ptát se a zodpovídat otázky ohledně osobních informací. Věnujeme se také oblasti volného času, mluvíme o svých zálibách za použití like, love, don´t like, hate. Vl- zopakovali jsme si znalosti o Praze a vrhli se směle na Středočeský kraj, povídali jsme si o učiteli národů, Marii Terezii a Josefu II. Trénujeme komunikaci s druhými, vystupování před ostatními, řešíme otázky vlastnictví. A věřte, už se zase těšíme na Ježíska:-)