5.C – duben 2022

Měsíc duben jsme zahájili zajímavým výletem. Navštívili jsme Národní technické muzeum v Praze. Prohlédli jsme si všechny expozice a také si vyzkoušeli práci v dětské chemické laboratoři v rámci projektu Kids´ Lab Abrakadabra. Zjišťovali jsme obsah vitamínu C v čerstvé a průmyslově vyráběné citronové a pomerančové šťávě a také jsme porovnávali obsah vitamínu C v osmi různých druzích ovoce a zeleniny.

Druhý dubnový týden jsme si ozvláštnili barevnými dny. Každý den jsme věnovali jedné barvě a všichni jsme do školy přišli náležitě sladěni. Mohli jsme si tak užít učení v červené, modré, černo-bílé, tyrkysové, či zelené.

Zajímavými zážitky byla určitě i přednáška o houbách, či povídání s panem Kynclem o práci restaurátora. Součástí byla i praktická ukázka restaurování sochy Jana Nepomuckého. Nezapomněli jsme ani na naši planetu Zemi a věnovali jsme jí projektový den. Ten jsme zahájili prohlídkou čističky odpadních vod. Dozvěděli jsme se, jak vše funguje, prošli jsme se na čerstvém vzduchu a vyrazili zpět do školy. Tam jsme řešili téma VODA. Připravili jsme si různé pokusy. Zkoumali jsme jednotlivá skupenství i jak se voda chová v kontaktu s jinými látkami. Všechny nás to moc bavilo. Poté jsme pracovali s textem o tání ledů na Antarktidě. Měli jsme za úkol splnit zadání pracovních listů a objasnit některé pojmy, např. co je to kondenzace, vypařování, srážky. Jedním z výstupů projektu bylo vyplnit a kreativně zpracovat otevírací papírovou zeměkouli. Ekologickou tematiku jsme neopustili ani následující týden a většina třídy se zapojila do sběru papíru.

V přírodovědě si povídáme o lidském těle a důležitou součástí tohoto tématu je i zdravá výživa. O té jsme si povídali v rámci programu Zdravá5. S paní lektorkou jsme si také zahráli deskovou hru Obchod Zdravé5, kde jsme odpovídali na kvízové otázky a plnili praktické zábavné úkoly.

V dubnu jsme se také dočkali realizace školní soutěže ZŠ Unhošť má talent. Za naši třídu se zúčastnilo hned osm dětí. Holky (Sofča Dvořáková, Viky Froňková, Viky Horáková, Áďa Doubravová a Majda Benediktová) vytvořily taneční skupinu, Alex Kraus zahrál na housle a Míša Záruba se Stellou Hendrychovou předvedli, v čem vynikají (hra na kytaru a tanec), a vše doplnili vtipnou scénkou. Všem moc děkujeme za skvělou reprezentaci třídy.

V hodinách výtvarné výchovy jsme malovali pomocí vatových tyčinek rozkvetlé sakury, suchým pastelem jsme tvořili kohouta. Během čarodějnického dne jsme si vyrobili hned dvě čarodějnice – jednu z kartonu od vajec a druhou pomocí barevného papíru. Také máme radost, že aktivita v různých výtvarných soutěžích nese plody. Naše Sofča Dvořáková dostala čestné uznání za účast v celostátní soutěž Komenský a my.

K závěru měsíce nás čekala opět třídnická hodina. Hodnotili jsme známky a chování za třetí čtvrtletí a domlouvali jsme se na květnových akcích. Poslední dubnový pátek jsme si stejně jako loňský rok užili čarodějnický den v maskách. Kreativitě se meze nekladly a třída byla plná nejen čarodějnic a čarodějů, ale také spousty originálních masek.