5.C – červen 2022

Měsíc červen jsme zahájili moc hezkým výletem za oslíky. Oslavili jsme tak náš den dětí. Ráno jsme se sešli před školou a vydali jsme se na autobus. Ten nás dovezl do Svárova a za chvilku už jsme svižnou chůzí došli na Oslí stezku. Na začátku jsme se dozvěděli spoustu informací o životě oslíků, potom jsme se rozdělili do skupinek a začali o osly pečovat. Zábavnou součástí pobytu bylo zkusit si oslíky vodit přes překážky, poznali jsme, jak svéhlavá zvířata to mohou být. Nakonec jsme se vydali na procházku lesem. Samozřejmě jsme s sebou vzali i několik oslíku a ti, co měli zájem, se mohli i svézt. Hned dvakrát jsme navštívili unhošťskou knihovnu. Poprvé nám paní Chvojková připomněla pravidla pro čtenáře a seznámila nás s novými knížkami. Spoustu z nás do knihovny pravidelně chodí, takže jsme využili návštěvu k zapůjčení a vrácení knížek, které už jsme přečetli. Podruhé nás čekala zábavná hodina plná motivačních her s knížkami. V červnu jsme si také připomněli díky No Backpack day, že ne všechny děti na světě mají jednoduchý život. Některé děti nemají ani batoh, ve kterém by si mohly nosit pomůcky do školy, a musí třeba chodit dlouhé kilometry, aby se naučily číst a psát. Úkolem bylo přinést si věci do školy v čemkoliv jiném, než je školní taška. Mnozí byli velice kreativní a věci si přinesli například v krabici, popelnici, nůši, nebo v dětském kočárku. Nezaháleli jsme ani o výtvarné výchově. Navštívili jsme výstavu v našem muzeu. K vidění byly výtvarné práce žáků ZUŠ. Zapojili jsme se do soutěže na téma "Svět kolem nás ze sedla kola". Jedním z vítězů této soutěže byl Martin Svatoš. Poslední hodinu výtvarné výchovy jsme věnovali rozdávání výkresů a shrnutí uplynulého školního roku. Vrcholem celého roku se stala dlouho očekávaná škola v přírodě. Spolu s dalšími dvěma třídami jsme vyrazili na Šumavu do Lhoty nad Rohanovem. Odpoledne se nám věnovali vychovatelé, společně jsme se vydali na cestu kolem světa a dopoledne jsme se s paní učitelkou učili, nebo jsme vyráželi na výlety po okolí. Užili jsme si noční bojovku, táborák s opékáním buřtů a nechyběla ani diskotéka. Byl to skvělý společný týden a symbolické rozloučení s celým prvním stupněm. Celý rok jsme se zúčastňovali různých soutěží (matematických, výtvarných, sportovních, přírodovědných), a proto nebylo žádné překvapení, že hned deset dětí z naší třídy bylo pozváno na Městský úřad, kde jim paní starostka předala ocenění a poděkovala za reprezentaci školy a města. Paní učitelka na nás byla také moc pyšná. 30. 6. už nás čekalo jen slavnostní předávaní vysvědčení a rozloučení s paní učitelkou. Loučíme se s prvním stupněm, někteří i s unhošťskou základkou, proto je to loučení tak trochu smutné, ale zároveň jsme plni očekávání, co nám přinese září, jací noví spolužáci a učitelé na nás čekají. My moc děkujeme za krásných pět let, rodičům za milující podporu a našim paním učitelkám, které nás učily od 1. až do 5. třídy, za trpělivost a za vše, co nám předaly.

Krásné léto přeje třída 5. C a třídní učitelka Monika Lédlová