ZÁKLADNÍ ŠKOLA UNHOŠŤnám. T. G. Masaryka 58, 273 51 Unhošť

5.B – únor 2021

Tento měsíc začal velmi pěkně - jarními prázdninami. Jak milé. Jenže…… Utekly jako voda a my se opět vrátili do rozjetého vlaku, takže pokračujeme v distanční výuce. S danou situací se musíme co nejlépe vypořádat.

Aby práce byla pro nás přínosná, bylo třeba ujasnit způsob práce. Přece jenom pracujeme dvěma způsoby. Online hodiny jsou společnou prací žáků s učitelem, ale pak ještě distanční výuka pokračuje samostatnou prací žáků v hodinách zařazených do běžného rozvrhu. V tento čas má každý žák možnost osobní konzultace s učitelem podle své potřeby.

Nový týden začíná setkáním, kdy si sdělíme, čemu se budeme v daném týdnu v jednotlivých předmětech věnovat.

I v tomto měsíci jsme začali pracovat na dalším projektu – tentokrát významné osobnosti našich dějin, a to Tomáši Garrigue Masarykovi. Projekt nemá konečný název, ten bude společně s vytvořeným lapbookem výstupem tohoto projektu. Zatím jsme prošli prvními dvěma částmi, kdy jsme zhlédli dobové fotografie a krátkou kreslenou ukázku z dětství a mládí našeho prvního prezidenta. Pokusili jsme se odpovědět a vyjádřit přídavnými jmény: Jaký asi byl, jak na nás působí – aktivita „Sluníčko“. Druhá aktivita spočívala ve sdělení 10 indícií, kdy po rozluštění šifer bylo třeba vytvořit vhodné věty a uspořádat je podle časové posloupnosti. Také jsme se prostřednictvím komiksu seznámili se dvěma spory o pravdu, které TGM vedl – zde hledáme společné znaky. Všechny dílčí výstupy si pečlivě zaznamenáváme. Projekt bude pokračovat i v měsíci březnu.

V češtině jsme poznávali přídavná jména – opravdu pečlivě a ze všech stran. Někomu se dařilo hned od začátku, někteří z nás musí ještě procvičovat. Možností je opravdu mnoho. Také jsme si povídali o masopustu a prohlédli si masopustní figurky z místního muzea, které vytvořila paní Horná.

Matematikou jsme pluli na vlnách písemného dělení. Zde také – jednou nahoře, jednou dole. Bouři ale zdoláme a do cíle doplujeme. Jsme vytrvalí námořníci a překážky nás neodradí.

V rámci výtvarky a pracovních činností jsme vyráběli masopustní masky nebo rozličné figurky. Každý si mohl vybrat. Práce byly opravdu zajímavé.

Snažíme se nejen pracovat, někteří z nás se ještě zúčastňují různých soutěží a aktivit. Do fotografické soutěže Zimní krajina poslali své příspěvky Ríša, Laura, Filip B., Róza, Anička, Mája a Simča. Do soutěže Svět očima dětí (Ministerstvo vnitra ČR Praha) se zapojila Adélka, které pracuje na výtvarném díle. V soutěži Kraje za bezpečný internet budeme mít také zástupce, a to Lauru, Rózu, Ríšu a Simču. My ostatní budeme alespoň držet palce. Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se.

No a postupně si uvědomujeme, jak je vzácné a důležité, když se můžeme potkávat s kamarády a můžeme si popovídat naživo. Nyní příležitost nemáme, ale ………….MOC SE TĚŠÍME.