5.A – květen 2022

Aaaaaa, konečně se blížíme k vytouženému cíli, a to doslova mílovými kroky. Občas ještě zakopneme, ale snad cíle dosáhneme bez velké újmy:) Je moc milé, že v učebnicích zbývá jen pár stránek a pracovní sešity jsou skoro zaplněné – hřejivé pocity, to nám věřte. Můžete se podívat, čím jsme se prokousali. Někdy to zabolelo, ale zvládli jsme.

• M – zlomky, desetinná čísla, v geometrii stále počítáme úlohy s využitím znalostí o obvodu a obsahu čtverce a obdélníka

• Čj – posunuli jsme se ke slovesům – tvoříme správné tvary, nově pracujeme s podmiňovacím způsobem – to je mela. Jo, víte, že mnoho lidí nepoužívá tvary sloves správně? Fakt. Dalo nám dost práce, abychom ABYCHOM tvary používali alespoň při češtině dobře.

• Aj – témata Free time, Our town, Transport, tvoření vět, krátké rozhovory, poslechy. Angličtina začíná být náročnější, ale pomáhají nám různá interaktivní cvičení s okamžitou zpětnou vazbou. No a také písničky a krátká videa.

• Vl – EU – členské státy, samostatný projekt na vybranou členskou zemi – propojili jsme vlastivědu, češtinu a informatiku

• Přv – lidské tělo

• a samozřejmě sport, výtvarné, pracovní a hudební aktivity

2. 5. Byla děvčata Klárka P., Terka P. a Rózka na městském úřadě přivítat malé občánky do života. Jejich přednes se líbil nejen maličkým kamarádům, ale i jejich rodinám.

6. 5 jsme vyrazili do Národně technického muzea v Praze na KIDS´LAB ABRAKAKDABRA. Že nevíte, o čem je řeč? Byla to taková kouzelná laboratoř, kde jsme zkoumali pod vedením lektorů přítomnost vitamínu C v ovoci a zelenině. Podnětné prostředí, chemické pomůcky a samotné objevování bylo opravdu zajímavé. Po skončení jsem si mohli také prohlédnut expozici Doprava. Kluci byli ve svém živlu. Ale i děvčata si zde našla nějaké zajímavosti.

17. 5. jsme opět vyjeli do Prahy. Tento den jsme strávili na Střeleckém ostrově, kde nás průvodci seznámili s jeho historií a také s historií Národního divadla. Pak jsme si zahráli a zasoutěžili. Odměnou byly sladkosti a vědomosti, které jsme si odnesli. Paní učitelka věří, že hlavně to druhé:)

18. - 23. 5. Žáci naší třídy připravili pro žáky budovy školy č. 70 (4. - 6. ročníky)soutěžní výstavu výtvarných děl „Co se do Talentu nevešlo“. Bylo nám totiž trochu líto, že ti, kteří vynikají ve výtvarné oblasti, se nemohli soutěže ZŠ Unhošť má talent, zúčastnit. Tak snad jsme udělali pro ostatní DOBRÝ SKUTEK. Tento den jsme připravili výstavní místnost ve výdejně. Každé výtvarné dílo bylo označeno a návštěvníci mohli hlasovat. Vystavovalo celkem 13 žáků. Po skončení jsme sečetli hlasy u jednotlivých děl a vyhlásili výsledky, předali pamětní listy a sladké odměny. Můžete zhlédnout, jaké bylo umístění:

1. místo Zemanová Eliška, 4. B

Pátková Rozálie, 5. A

Rusová Karolína, 5. B

2. místo Seidlová Klára, 5. A

3. místo Břečková Adéla, 6.D

Všem mladým výtvarníkům moc děkujeme a přejeme velké úspěchy v jejich uměleckém počínání. 20. 5. některé z nás čekaly přijímací zkoušky do třídy s rozšířenou výukou matematiky, kam by v případě přijetí nastoupili v příštím školním roce. Ostatní ze třídy i paní učitelka nám drželi palce. Tak snad. 25. 5. jsme navštívili dětské oddělení městské knihovny. Paní Chvojková nám připomněla povinnosti čtenáře a představila nám nové knižní tituly. Mohli jsme si prohlédnout knihy podle druhů literatury, které preferujeme. 30. 5. odvezla paní učitelka výtvory žáků 4. a 5. tříd do Městské knihovny Kladno, která zde budou na začátku příštího školního roku vystavena v rámci evropského projektu Moje místa v roce 2050. Protože naši třídu zastupuje Klárka S., budeme držet palce, aby se umístila v krajském kole. No a to by asi tak za květen bylo vše. Možná si řeknete, jestli máme čas se učit. Máme. Máme čas, máme prostor, máme vše co potřebujeme, ale musíme především chtít. A to už je náš boj (říká paní učitelka). O odpovědnosti si hodně povídáme. Hledáme příklady kolem sebe, hodnotíme, porovnáváme, vyvozujeme, zkrátka: UČÍME SE POZNÁVAT, JEDNAT, BÝT A ŽÍT SPOLEČNĚ S OSTATNÍMI.