4.C – říjen 2022

To to ale utíká. Máme za sebou další měsíc spolupobývání. Zvláštní slovo, ale má příjemný obsah. Že nevíte o čem je řeč? Tak schválně: - dali jsme si pravidla, podle kterých se snažíme pobývat spolu - zkoušíme vzájemně komunikovat tak, abychom mohli v klidu pobývat spolu - pracujeme různými způsoby, protože se potřebujeme naučit spoustu věcí, abychom mohli pobývat spolu Pro začátek vysoké cíle, ale my to ZVLÁDNEME:) 19. 10. jsme měli první třídnickou hodinu – pro nás novinka. Sešli jsme se po škole a sdělovali si, co je nám ve škole příjemné, co naopak, co můžeme udělat pro to, aby nám ve škole bylo dobře. To bylo nápadů. Zkrátka v říjnu už jsme opravdu naplno pracovali. Postupně jsme museli zvládnout práci v určitém tempu, což byl docela oříšek. Seznámili jsme se s některými učebními strategiemi, pracovali samostatně, ve dvojicích, ve skupinách. Zkoušeli jsme různými způsoby zpracovávat zápisy do sešitů. Mimochodem – z naší úpravy v sešitech má p. učitelka radost. A my jsme rádi, že ji můžeme potěšit:) A co jsme zvládli: Čj – nauka o slově, určování částí slov, rozlišování předpon a předložek, čteme stále hlasitě i potichu, pracujeme s textem (zatím částečně) M – zápis, porovnávání, zaokrouhlování čísel do 10 000, slovní úlohy (tady ještě musíme pořádně zabrat), rýsujeme přímky, polopřímky, úsečky, měříme délky a převádíme jednotky délky Vl – určujeme staletí a tisíciletí, proběhli jsme pravěkem, Kelti nás opravdu zaujali, takže se za nimi v prosinci vydáme do Muzea v Novém Strašecí, poznali jsme státní symboly naší republiky, seznámili jsme se se státní správou a samosprávou, pracujeme s mapou Aj – pilotujeme poctivě nové učebnice Funpark 2. Práce nám jde dobře, pro některé z nás musí p. učitelky cvičení ztížit:) Koncem října jsme si říkali, jak a proč lidé slaví Halloween a jak uctívají Památku zesnulých. Došli jsme na místní hřbitov, kde nám p. učitelka vyprávěla o Janu Jungmannovi, což byl bratr Josefa Jungmanna, který působil v Unhošti jako kaplan na zdejší farnosti, chodil mezi prostý lid, zapisoval česká slova, která se málo používala a přispíval svými zápisky do bratrova připravovaného slovníku. No a také v říjnu byly podzimní prázdniny. Trochu jsme vydechli, naaaaabrali síly a zase skočili do dalšího měsíce. V listopadu musíme opravdu hodně zabrat, protože nás čeká čtvrtletní hodnocení a třídní schůzka. Jak vše asi dopadne? Můžete hádat. I pro nás to bude velké překvapení.