4.C – prosinec 2021

Celý prosinec jsme se poctivě učili, i když občas se nám, hlavně do angličtiny či českého jazyka, už zatoulaly nějaké vánoční písničky či úkoly... Z českého jazyka jsme dokončili kapitolu slovních druhů a po Vánocích se vrhneme na určování vzorů podstatných jmen. V angličtině už známe přítomný průběhový čas a nová slovíčka týkající se Vánoc a dovolených. V matematice bojujeme s písemným dělením, což nám pravděpodobně vydrží ještě nějakou dobu po svátcích. Zato násobení už zvládáme velmi dobře! V přírodovědě se dozvídáme nové informace o rostlinách a živočiších, kteří žijí v ekosystému les, a ve vlastivědě jsme se učili o prvních královstvích na našem území.

V prosinci děti také absolvovaly teoretickou část dopravní výchovy. Zvládli ji velmi dobře, akorát ke konci programu už byla nervozita na nejvyšším stupni - tentýž den totiž po škole chodil Mikuláš s čerty a andělem! Po vtrhnutí do třídy si odvedli několik jedinců na chodbu (aby nám je pak zase vrátili) a vyžadovali po nás písničku. Tu jsme zazpívali, ale děti se rozhodly, že je třeba zlobivé čerty také trochu potrápit, a tak je začaly zkoušet z dopravních značek! Čertům se moc nedařilo, a tak raději ze 4.C rychle odešli.

V pátek 10.12. jsme se zúčastnili velmi zajímavé online přednášky od skupiny ČEZ na téma Obnovitelné zdroje energie. Děti se dozvěděly spoustu informací o vodních, větrných a solárních elektrárnách, zamýšlely se nad otázkou tepelných elektráren ve vztahu k životnímu prostředí, zvláště chlapce pak zaujaly detailní rozbory toho, na jakém principu jednotlivé elektrárny fungují. Děti měly velmi dobré otázky a dokonce se jim po správném zodpovězení soutěžní otázky na konci programu podařilo vyhrát malou odměnu!

Poslední den ve škole už jsme pojali čistě vánočně. První hodinu si děti skupinově zahrály napínavou vánoční únikovou hru, při které postupně plnily úkoly a dozvídaly se tak, jak se slaví Vánoce u nás a jak ve světě... Po dohrání únikovky jsme se zaměřili na české tradice a zvyky, vyzkoušeli jsme si třeba krájení jablíčka. Všem vyšla hvězdička! Během celého dne nám hrály koledy, některé jsme si také zazpívali společně. S postupujícím časem nedočkavost stoupala, a tak jsme se (za obrovského nadšení) konečně vrhli na rozdávání a rozbalování dárečků. Nejdříve jsme měli ''vánoční tombolu'', při které jsme dárky losovali, a poté už nás čekaly dárky s jmenovkami pro naše kamarády či pro paní učitelku. Zbytek dne jsme strávili v blaženém hraní s novými dárky, a pak už v méně blaženém uklízení třídy.

Přejeme vše krásné svátky! 4.C