4.C – listopad 2021

V českém jazyce jsme důkladně procvičovali vyjmenovaná slova (a v rámci možností zařazovali i lidské pexeso či aktivity, abychom si je procvičili i jinak než jen v sedě za lavicí) a v druhé polovině měsíce opakujeme slovní druhy. Čísly do 10000 se zabýváme v matematice, stejně tak trénujeme rýsování přímek, rovnoběžek a kružnic.

O angličtinu se učíme, jak popsat cestu a případně tak pomoci ztracenému turistovi. Každý si proto nakreslil své město (spolu s oblíbenými obchody) a svým spolužákům popisoval, jak se dostat do muzea, hotelu či obchodu se zvířátky…

V rámci přírodovědy jsme se zabývali neživou a živou přírodou. A protože není nic lepšího, než některé věci vidět na vlastní oči, vyzkoušeli jsme si pokus, který souvisel s neživou přírodou - vzduchem a látkách v něm obsažených. Díky pokusu jsme viděli, jak vypadá oxid uhličitý v pevném skupenství (zmrazený na -79 °C), že na rozdíl od vody netaje, ale rovnou se odpařuje, a také jakou parádu nadělá, když ho vhodíme do horké vody. Ve vlastivědě se vracíme do dob na počátcích našeho letopočtu, poznáváme první knížata a krále, kteří vládli českým zemím.

V hodinách výtvarné výchovy jsme se v měsíci listopadu zapojili do výtvarné soutěže nazvané "Komenský a my". Povídali jsme si o barvách jednotlivých ročních obdobích. Kreslili jsme na téma "kulturní památka". V rámci vánočních dílen jsme vyrobili stromečky z borových šišek a krásné dřevěné sovičky. Z kartonu jsme v hodinách pracovních činností vyrobili strašidelné čerty.

Předposlední týden v měsíci jsme bohužel museli do karantény – třídnickou hodinu a naplánovanou Dopravní výchovu tak přesouváme na dobu příznivější. Poslední listopadový den jsme si ale krásně vyzdobili třídu - vždyť už byla 1. adventní neděle! Přinesli jsme vánoční řetězy a ozdoby, spousta dětí přišla i ve vánočním oblečení... Společně jsme pak (za zvuku koled a vánočních písniček) ozdobili stromeček, okna, a vůbec celou třídu. Vánoce se blíží a my se na ně moc těšíme!