4.B – duben 2022

Dne 13. 4. 2022 proběhla beseda s mykologem Jaroslavem Malým. Zúčastnily se všechny 4. a 5. třídy, 6. C. a 6. D.. Dozvěděli jsme se všichni o jedlých, nejedlých, vzácných a léčivých houbách. Proč nesbírat SÝROVEC z akátu, jak bezpečně poznat jedlé BEDLY. JIDÁŠOVO UCHO nám bylo doporučeno jako velmi chutná houba. Bez problémů můžeme sbírat všechny PÝCHAVKY, ale konzumujeme pouze ty, co jsou uvnitř bílé. Obavy se sběrem nemusíme mít pokud se jedná o HOLUBINKY (není jedovaté holubinky). Nejedlé pálí na jazyku. Bylo nám vysvětleno, jak bezpečně holubinku poznat. Další skupinou besedy byly HŘIBY (od jedlých, jedovatých až po vzácné). Například málo lidí ví, že hřib žlučník - hořčák je jeden z nejléčivějších. Stačí očistit, usušit, rozmixovat. 1/4 nebo 1/2 lžičky uleví od žaludečních problémů. HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, aby si zachovala své léčivé účinky, má se sušit do 38 stupňů C Poslední skupinou byly houby jedovaté. Dozvěděli jsme se o nejjedovatější houbě v ČR, nejzrádnější jedovaté houbě a o jedovatých léčivých houbách. Děti byly od pana Malého pochváleny, Musím říct, že jsem od vás dnes odjížděl ve velmi pozitivní náladě. Na některých školách musím děti prvních 10 minut "vychovávat", ale u vás to byla radost s nimi pracovat. Beseda Zdravá5 nás poučila o správných návycích životosprávy. Po teoretické části dopravní výchovy ve škole se děti ze 4. B dostaly na dopravní hřiště. Tam se dozvěděly, proč je důležitá přilba, o základním vybavení kola, zopakovaly si základní dopravní značky a prošly i prakticky křižovatky. Odměnou jim byla jízda na kolech a koloběžkách. Zkusily si, jak umí dodržovat pravidla silniční dopravy jako CYKLISTA i jako CHODEC.

Náš projektový den 22. 4. 2022 měl téma OBNOVITELNÉ ZDROJE ENERGIE s podtitulem POZNEJ ENERGII SLUNCE. Měli jsme velké štěstí, že nám o tomto tématu přišel vyprávět pan Bronislav Krejcar, který spolupracuje se Solární asociací a přednáší na ČVUT. Jeho program byl zaměřen na fotovoltaické elektrárny....... Děti prošly edukačním programem i s praktickými ukázkami, které si mohly samy i s výkladem vyzkoušet. Děkujeme mamince paní Pavlíkové a panu Krejcarovi.