4.A – Vědci ve výuce: Viry. Jak se s nimi pracuje, jak se proti nim bojuje a k čemu je můžeme využít?

V rámci projektu AV ČR "POZVĚTE VĚDCE DO VÝUKY", jsme si do naší třídy pozvali viroložku Marcelu Pávovou, která pracuje ve vědecko-servisní skupině Virologie v ÚOCHB AV ČR. Tato skupina se podílí na programu hledání léčiv testováním potenciálních antivirálních látek proti různým virům, např. viru chřipky, herpes simplex viru a dalším.

Online beseda se uskutečnila v platformě Teams. Paní Pávová měla připravenu poutavou prezentaci, přizpůsobenou věku žáků. Děti viděly rozdíl mezi bakterií a virem a rozdíl mezi velikostí viru ve vztahu k bakterii a člověku. Dozvěděly se, jak se viry množí, jak se před nimi chránit a že se výzkumné mikrobiologické laboratoře dělí na čtyři stupně podle nebezpečnosti výzkumu. Paní viroložka pracuje v laboratoři BLS-3, což je laboratoř s vysokým stupněm zabezpečení, kde se zkoumají vysoce rizikové viry ohrožující lidské zdraví. Seznámila nás s bezpečnostními opatřeními v takové laboratoři, s vybavením, jak dlouho trvá vývoj nějakého léku a jak je to finančně nákladné. Děti pozorně naslouchaly a měly mnoho dotazů. Naše povídání a některé otázky samozřejmě směřovaly i k viru SARS-CoV-2 a k očkování. Beseda byla velmi zajímavá a přínosná. Závěrem paní Pávová děti pochválila za zájem a dotazy.