2.C – březen 2023

Tak je to konečně tady! První jarní měsíc, měsíc březen. Příroda nám přináší neopakovatelné zážitky, někteří ptáci se nám vrátili z teplých krajin a začínají nás probouzet svým ranním zpěvem. Do školy se nám jde radostněji, i když nás stále provázejí mrazivá rána. Také ve škole jsme si kromě učení užili mnoho zážitků. Hned prvního března jsme vyrazili do Prahy za kulturou. Zhlédli jsme v divadle Gong představení „Kniha džunglí – Mauglího poslední boj“, kde jsme se společně se zvířátky ocitli uprostřed divočiny a zažili, jak díky opravdovému přátelství se dá snadno zvítězit nad zlem a nenávistí. V úterý 28. března jsme si Den učitelů ozvláštnili „Učením naruby“. Tento den si někteří žáci připravili nejen pro své spolužáky, ale také pro paní učitelku i paní asistentku zajímavé úkoly, doplňovačky, povídání o zvířátkách či o sportu a výrobu velikonoční dekorace v podobě kuřátka. Měli možnost vyzkoušet si tak na vlastní kůži práci učitele. Březen je také měsícem čtenářů, a tak jsme navštívili městskou knihovnu v Unhošti, kde probíhal Den dětské knihy od Hanse Christiana Andersena (2. dubna). Také jsme se dozvěděli, že náš kamarád Ferda mravenec slaví 90 let.No, co naplat, vypadá pořád báječně! V naší třídě se ale snažíme rozvíjet čtenářskou gramotnost i trošku netradičním způsobem - tvůrčím psaním. Žáci mají za úkol vymyslet si a napsat svůj vlastní příběh nebo pohádku, nehledět přitom na chyby, ale tvořit a psát jako opravdoví spisovatelé. Po dokončení vlastního psaní si žáci příběh doplní obrázky, někdy třeba formou komiksu. Tvořivé psaní je opravdu baví a velice rádi se i pochlubí, přečtou svůj pohádkový příběh před ostatními malými spisovateli. Ne vždy se ale chce žákům číst nahlas před celou třídou, tak si prostě jen tak čteme navzájem ve dvojicích, střídáme tiché čtení spolu s hlasitým čtením, které je ale určené pouze pro uši kamaráda. V rámci hodin výtvarné výchovy a pracovních činností jsme i letos vyrobili velikonoční přáníčka pro babičky a dědečky z domovů pro seniory. Pevně věříme, že jsme je opravdu potěšili. Poslední březnový týden, který byl ve znamení barev, nás pozvolna připravoval na blížící se svátky jara – Velikonoce. Každý den jsme do školy přišli v jiné barvě oblečení a vše jsme řádně zdokumentovali.