2.B – prosinec 2020

Měsíc prosinec nám utekl jako voda. Adventní čas jsme přivítali i u nás ve škole. V pondělí 30.11. jsme přišli nazdobení různými doplňky s vánočními motivy. Hned to u nás ve třídě vypadalo svátečně.

V pátek 4.12. k nám zavítal Mikuláš s čertem a andělem. Celý den jsme pracovali nad čertovskými úkoly, až se z nás skoro kouřilo. Za snahu, píli a čertovskou oddanost na nás čekala sladká odměna přímo z pekelné hromady.

Následujících čtrnáct dní jsme se nejen pilně učili, ale i vyráběli dárky. V kalendáři ubíhal dne po dni a najednou tu byl pátek 18.12., na který jsme se moc těšili. Od rána ve třídě svítil stromeček a pod ním byla velká hromada dárků. Abychom se něco dozvěděli o tomto předvánočním čase, zasedli jsme ke stolům a společnými silami udělali krásné adventní plakáty plné zajímavostí z dřívější doby adventní. Teď už např. víme, kdo byly Barborky a proč se dívkám dává barborka, jak vypadaly Mikulášské průvody, proč lidé od svátku svaté Lucie dávali jedno poleno stranou a od kdy se mohlo doma gruntovat a péct cukroví. Když nastala ta pravá chvíle, my se pustili do rozdávání dárků. Hromada zmizela na to šup. Každý z nás pod stromečkem našel něco pěkného. Očekávání však ještě neskončilo. Losováním balíčků z vánoční tomboly jsme získali legrační nebo praktické dárky. Třídní besídka se nachýlila ke konci. S paní učitelkou a paní asistentkou jsme si popřáli krásné Vánoce a moc se těšíme, až se sejdeme v novém roce.

A co všechno se jsme se v prosinci naučili? V českém jazyce procvičujeme druhy vět. Známe slova nadřazená, podřazená, souřadná, protikladná a souznačná. Význam slov jsme zopakovali skupinovou prací, která se nám moc povedla. O hodiny trénujeme čtení, píšeme diktáty slov a vět.

V matematice automatizujeme počty do 20. Seznámili jsme se s čísly do 100, umíme je přečíst, napsat a řadit podle velikosti. Dokážeme je rozdělit na desítky a jednotky. V geometrii jsme začali rýsovat přímé čáry a naše obrázky jsou originální. Důležité je zapamatovat si, jak správně srovnat pravítko a mít ořezanou tužku.

V prvouce nás Oskar provedl kapitolou „Rodina“. Pojmenovat členy rodiny je pro nás hračkou. Když jsme si vyprávěli, jak doma pomáháme mamince a tatínkovi, paní učitelka říkala, že takové pomocníky by doma také potřebovala.

O pracovní činnosti a výtvarnou výchovu jsme vyráběli obrázky, vánoční ozdoby na stromeček a přání k novému roku. V rámci projektu jsme zhotovili obrázky pro starší občany žijící v domově důchodců. Věříme, že jim udělají radost a potěší je.

I když o hudební výchovu nezpíváme, hodiny si užíváme. Hrajeme hudební hry, zdokonalujeme se v rytmických cvičeních a jakmile nám děvčata zahrají na klávesy, hned máme úsměv na tváři a dobrou náladu.

O hodiny tělesné výchovy chodíme na procházky. Po cestě pozorujeme okolí, učíme se dopravní značky a sledujeme, jak se mění krajina kolem nás. U Bulharu se nám moc líbilo. Snažili jsme se spočítat, kolik kačerů a kachniček k nám doplave.

Nyní nás čekají vánoční prázdniny. Paní učitelce jsme slíbili, že budeme: každý den číst svou knížku nebo oblíbený časopis, počítat cukroví nebo ptáčky v ptačí budce, pomáhat mamince a tatínkovi, hrát si a odpočívat, mít dobrou náladu a užívat si každý den s úsměvem.

Rodičům velice děkuji za spolupráci. Přeji Vám i dětem krásné a pohodové svátky vánoční, hlavně pevné zdraví a šťastný nový rok 2021.