2.B – leden 2021

Vánoční prázdniny skončily a my se 4. ledna vrátili do školy. Poprvé jsme si vyzkoušeli, jak těžké je převést myšlenky do slov. Několika větami jsme měli popsat zážitky z prázdnin. Naše vyprávění jsme doplnili obrázky z vánoční nadílky. Verunka nakreslila, jak byla s rodiči krmit zvířátka.

Během měsíce ledna jsme se naučili mnoho nového, ale i procvičovali známé učivo.

V českém jazyce je naším nejdůležitějším úkolem čtení a psaní. Nyní dokážeme určit druhy vět v textu, lehce si poradíme s významem slov, umíme rozdělit hlásky a správně používat psaní samohlásek. Čeština si z nás občas udělá legraci, když narazíme na slovo, které správně odůvodníme, ale pravopis je úplně jiný. Tato slova si snažíme vštípit do paměti.

V matematice se pohybujeme v číselném oboru do 100. Pro někoho jsou tato čísla velmi jednoduchá, ale někdo z nás se u nich pěkně zapotí. Čísla od 0 do 100 dokážeme zapsat, rozložit na desítky a jednotky a seřadit podle velikosti. Sčítání a odčítání celých desítek nám připomíná počítání do 10. Nyní přidáváme a ubíráme jednotky. Většina z nás se už těší na těžší příklady, ale někteří máme hodně na pilno, abychom toto zvládali. Úplně nové je učivo z geometrie. Umíme si správně srovnat pravítko a pomocí přímých čar dokážeme narýsovat krásné obrázky (např. dům s plotem, hory, pejska, metro nebo robota).

V prvouce jsme se dozvěděli mnoho nového o ročním období „ZIMA“. Měli bychom znát zimní měsíce, vyjmenujeme zimní sporty, pozorujeme změny v přírodě. Naše vědomosti jsme shrnuli při skupinovém opakování. Díky spolupráci jsme vytvořili přehledné informační plakáty na toto téma.

O hodiny hudební výchovy se zdokonalujeme v rytmizaci, hrajeme hudební hry nebo posloucháme písničky různých hudebních žánrů. Občas se naše třída promění v koncertní síň. Verunka, Valinka, Laduška a Vojtíšek nám zahrají na klávesy různé etudy. My pozorně posloucháme a za jejich úžasný výkon je obměníme velkým potleskem.

V hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností máme vždy mnoho práce. Každý výrobek či výkres je originální, nápaditý a moc se nám líbí. Paní učitelka R. Briaská nám vždy poradí, jak své práce můžeme vylepšit.

Hodiny tělesné výchovy trávíme venku na čerstvém vzduchu. Během procházek pozorujeme krajinu kolem nás, poznáváme dopravní značky a dodržujeme dohodnutá pravidla slušného chování. Využili jsme i sněhové nadílky. Nejprve jsme pozorovali stopy ve sněhu např. od aut, lidí nebo zvířátek. Poté jsme ve skupinách porovnávali velikost našich bot a zkoušeli si otisky rukou. Hod koulí na zasněžené pole a stavění sněhuláka nás moc bavilo.

Na konci ledna přišel ten očekávaný den. Paní učitelka nám rozdala vysvědčení plná jedniček a všechny nás moc pochválila. Protože však víme, že máme stále co zlepšovat, slíbili jsme si, že se jen tak nevzdáme a budeme se dál pilně učit. O pololetní a jarní prázdniny načerpáme energii a sílu do další práce, poněvadž nás ve 2. pololetí čeká mnoho nového ve všech předmětech.