2.A – únor 2022

Veselý únor aneb návrat po jarních prázdninách

Měsíc únor nám uběhl velmi rychle. Určitě to bude tím, že je nejen sám o sobě krátký, ale také v něm měly děti jarní prázdniny. První dny děti ještě vstřebávaly hezké pocity z prvního vysvědčení. Všichni byli spokojení a někteří se budou snažit si možná nějakou tu dvojku v druhém pololetí vylepšit na jedničku.

Ve výuce jsme pokračovali dál, jen jsme si malinko dali pár dní odpočinek od známkování.

Slova příbuzná a párové souhlásky nás provázely českým jazykem.

S Matýskem jsme stále počítali přičítání a odčítání dvou dvojciferných čísel, jak s přechodem přes desítku, tak i bez přechodu. Doplňujeme výsledky do matematických tabulek, rýsujeme přímky, úsečky… Ve slovních úlohách jsme navštívili restauraci či jsme nakupovali v obchodě. Seznámení s nápojovým a jídelním lístkem se dětem hodilo i během cestování o jarních prázdninách, které našim školákům začaly 14. února.

V pracovních činnostech jsme se podívali do minulosti, současnosti a budoucnosti, toto učivo bylo oblíbené i v prvouce. Děti pomocí modelíny vytvořily nějakou věc nebo lidskou bytost z určitého historického období. Byla to nádherná podívaná! Pravěk zastoupily většinou zbraně a džbány… Současnost moderní pomůcky – kalkulačka, tablet, pracovní nářadí… Budoucnost zastoupila u většiny dětí nová, moderní, barevná zvířata s jedním okem.

V čítance jsme četli hodně o skřítcích. Jelikož nám přálo i sluníčko, šli jsme si společně skřítky vyrobit ven. Někdo toho svého tvořil z kamínků, jiní z větviček a kůry…Vymýšleli se pak i jejich jména, která byla velmi kreativní (Lesáček, Kůráček, Mechovníček, Šutráček…).

Ve výtvarné výchově se malovaly obrázky i do různých soutěží.

Veliké těšení bývá na středy. To jezdíme na plavání, které si už většina dětí oblíbila.

Příjemné chvíle jsme si zažili při třídním kole recitační soutěže. Děti byly nadšené z toho, že si mohly vyzkoušet nejen roli soutěžícího, ale také roli diváka a nejvíce se všem asi zamlouvala role poroty. Děti měly pět kartiček s body, nejvíce bodů bylo pět, které mohly udělit. Všechny děti se na soutěž připravily moc hezky, snažily se přednášet pomalinku, občas výrazně… Měly jsme i duet Verunky s Davídkem P.

Poslední pátek v nejkratším měsíci v roce jsme vyjeli do Kladna společně s našimi kamarády z 2.C do Divadla Lampion na tvořivé dílny. Tam na nás čekaly dvě usměvavé a moc šikovné lektorky – Dominika a Bára.

Bára se malování a vyrábění pro divadlo věnuje už dlouho. Nejenom že kreslí obrázky, ale také navrhuje ilustrace, dekorace, kostýmy k různým představením… Jelikož byl měsíc masopustu, připravila si pro děti výrobu masek na obličej (páv, lev, zebra, opice, slon…)

Druhou dílničku – dramatickou – vedla lektorka Dominika, ta si děti získala nejen svým úsměvem, ale měla i neuvěřitelně pěknou barvu hlasu. S Dominikou nejvíce času trávily děti na jevišti. Každý si tak vyzkoušel své herecké nadání a roli diváka.

Veliká radost přišla i na konci, tajemno divadelní šatny bylo odtajněno. Děti byly nadšené, že mohly vidět vše, co v šatnách herců je – zrcadla, líčidla, masky, příčesky, hřebeny, kostýmy…

Únor končí a na všechny čeká dlouhý, sluníčkový měsíc plný práce.

Paní učitelka Dita Makovičková