2.A – prosinec 2023

Konečně je tu poslední měsíc roku, začali jsme povídáním o adventu. Každý den jsme si přečetli novou informaci o vánočních zvycích a tradicích. Společnými silami jsme vytvořili kooperativní obrázek. Dvakrát jsme si pak vyzkoušeli čertovské učení. Starší spolužáci z devítek si pro nás připravili různorodé aktivity, plnili jsme úkoly a sbírali razítka, všechny nás to moc bavilo. 5. prosince za námi do třídy přišel Mikuláš s andělem a čerty, přinesl nám nadílku, a i učení jsme měli tematicky zaměřené. Odborníky na finanční gramotnost jsme se stali díky Abecedě peněz z projektu České spořitelny. Navštívili jsme také unhošťské muzeum. Paní Štěpánová nám povyprávěla o vánočních „strašidlech“ Peruchtě, Barboře, Lucích a Ambrožovi, a poté jsme si prohlédli zajímavou výstavu o vánočních zvycích, tradicích a Betlémech. Během výtvarné výchovy jsme připravovali překvapení pro rodiče. Také plavání v prosinci bylo zábavné, nejprve se paní plavčice převlékly za čertice a poslední vánoční plavání zase hrály koledy a celé se neslo ve vánočním duchu. Během prosince jsme také rozjeli velký projekt, a to tvorbu knihy. Byla to nová zkušenost v mnoha ohledech, byla to první větší skupinová práce, práce na etapy, práce s myšlenkovou mapou. Děti si musely předem promyslet co kniha musí obsahovat, jak bude členěná, téma, postavy, příběh a pak se teprve vrhnout do realizace a to vše tak, aby pracovali všichni ve skupině a všichni souhlasili s tím, jak to bude. Knihy si děti na vánoční besídce představili a mohly si je prohlédnout. Také jsme si zhodnotili, jak se jim pracovalo ve skupinkách. Musím je moc pochválit, za jejich nápady a práci vloženou do knih (jsou u mne k nahlédnutí). Vánoční besídku nám zpestřilo i vánoční luštění, společné zpívání na chodbě, ochutnávka cukroví, dárečky, ale i společně strávený čas. Překrásné Vánoce a vše nejlepší do nového roku přeje 2. A.