2.A – listopad 2021

Zábavné učení v listopadu aneb hodně jsme toho stihli

První listopadové dny jsme byli téměř všichni fit a trávili jsme čas ve třídě společně, což nám umožnilo užívat si jeden druhého. Dne 5. listopadu k nám zavítal pan Sobotka, který pracuje v České spořitelně. Pan Sobotka děti zábavnou formou provedl finanční gramotností. Zjišťoval, kolik toho děti vědí o výdajích ve své rodině, k čemu peníze potřebují, jak je mohou získat a kde je možné je ukládat. Pojmy jako jsou příjmy a výdaje už teď děti dobře znají. V soutěžních otázkách se jen malinko chybovalo. Všechny děti se svěřily, že mají dokonce i svou kasičku, umí si korunky střádat. Někdo má své prasátko už docela těžké.

Veliké očekávání nastalo při oznámení návštěvy místního muzea. Děti se moc těšily na vyprávění paní Štěpánové, která je letos poprvé v tomto školním roce upoutala zajímavým povídáním o škole. Výstava se jmenuje „Škola, základ života“. Pozornost dětí si získaly především staré učebnice (slabikář, čítanka, matematika s množinami, psaní na tabulky…). Jiní si s chutí pohráli se zabavenými hračkami (prak, kuřátko na klíček, různě zdobené kuličky…) Našemu Melicharkovi se líbil i „jeho“ vystavený kufřík – Melicharův vlastivědný kufr. Výstava se dětem moc líbila, padlo i mnoho zvídavých otázek. Všem, kdo měl a má rád školu, výstavu vřele doporučuji, je prodloužena až do 6. ledna 2022.

V posledních týdnech a měsících si děti víc a víc uvědomují, jak prima je do školy chodit, a tak nám jde učení (až na drobné výjimky) velmi hladce. Matematiku máme téměř všichni velmi rádi. Někteří se radují, že jsme už konečně zavítali do řádu stovek. Děti hravě zvládly čtení čísel i porovnávání. Bez chybičky zakreslily čísla do číselné osy a také sčítání a odčítání po desítkách je téměř bezchybné. Hláska, slabika, slovo, tvoření slov souznačných a protikladných, to vše nám jde. Rádi si zahrajeme různé jazykové hry. Občas se malinko vloudí omyly při rozdělování slov na konci řádku, ale není to nic závratného.

Kouzlo a krásy lesa nás provázely prvoukou. Připomněli jsme si vše, co nám les nabízí. Můžeme zde sbírat houby, lesní plody i pozorovat zvířátka. Popovídali jsme si, jak můžeme zvířátkům a ptáčkům během dlouhé zimy pomáhat. Poslední chvilky měsíce listopadu se nesly ve znamení „ťukání vánočního času na dveře“.

Veliká radost a oči rozzářené štěstím jsem viděla u dětí při návštěvě paní Bažantové, která děti provedla malováním a zdobením vánočních ozdob na stromeček. Ve třídě se to krásně třpytilo ještě pár dní.

Dne 26. listopadu jsme měli zábavný pátek s názvem Advent začíná. Děti mohly přijít vesele a slavnostně oblečeny. Spousta hlaviček měla ozdobné čelenky – perníčky, sobí parůžky, stromečky, Santovy čepičky… Někdo měl svetřík se sněhuláčkem, někdo se stromečkem. Všem to náramně slušelo. Děti přinesly vánoční hvězdy, vánoční věneček, mlsalo se i linecké cukroví.

Jó, Vánoce se blíží. Všichni se už na ně moc těšíme!

Dva poslední dny měsíce listopadu jsme se opět setkali za počítačovými obrazovkami. Bohužel nás potkala karanténa, ale pevně věřím, že nám rychle uteče. Také bych Vám chtěla všem popřát krásný vstup do nového měsíce a co nejklidnější prožití adventního období.

Paní učitelka Dita Makovičková