1.C – září 2022

Září u prvňáčků

Čtvrtek 1. září byl pro naše prvňáčky doslova zlomovým dnem – stali se z nich školáci! Spolu se svými rodiči, případně prarodiči a mladšími sourozenci se ráno před školou potkali s paní učitelkou a společně vyrazili do třídy. První den byl sice krátký, ale dost intenzivní. Proběhlo slavnostní šerpování, děti se seznámily mezi sebou, každý si zvládl najít své jméno, které viselo na tabuli. Společně jsme rozbalili dárkově zabalenou krabici. Očekávání byla veliká, někteří tipovali, že tam bude například křeček, ale tím dárkem byl Slabikář. Ten pak našlo každé dítě i na lavici spolu s dalšími pracovními sešity a pomůckami na výtvarnou výchovu.

Další dny jsme se pak seznamovali, poznávali jsme školu, družinu, pana školníka a paní kuchařky. Pomalu jsme si zvykali na to, že jsme školáci a máme nějaké povinnosti. Všichni jsme to zvládali naprosto bravurně, bez slziček a s úsměvem. I když jsme první měsíc pojali jako rozkoukávací, zažili jsme už několik hezkých aktivit. Starší spolužáci třeťáci nám spolu se svým trenérem ukázali judo, někteří se tak nadchli, že začali do kroužku také chodit. Navštívili jsme také Zahrádkářskou výstavu v unhošťském muzeum, kde jsme si prohlédli zajímavé květiny a obří dýně, ale také jsme si mohli vyzkoušet, jak se dříve pralo prádlo a stloukalo máslo v máselnici. Dokonce jsme dostali při odchodu dárek – do třídy jsme si přinesli masožravku, o kterou nyní všichni pečujeme. Na první třídu budeme také hezkou památku, ve škole nás navštívili usměvaví fotografové.

Učení nám jde bez problémů. V českém jazyce nás provází stonožka Agátka, která se nám dokonce zhmotnila. Čtvrťáci z Týnce nad Labem nám stonožku na rok zapůjčili. Moc děkujeme, učení písmenek a slabik nám s ní jde jak po másle. Už umíme A, M, L a E. V matematice se potkáváme se skřítkem Matýskem, už umíme porovnávat, a dokonce i sčítat. V prvouce je naším průvodcem papoušek Oskar a celé září jsme se věnovali tématu škola. Shodli jsme se, že se těšíme na spoustu věcí – ale nejčastěji na to, že budeme umět číst. Tvoříme i ve výtvarné výchově a pracovních činnostech, procvičujeme jemnou motoriku, stříháme, lepíme, skládáme. Pracujeme ve dvojicích, ale ve skupinách, a zjišťujeme, že i spolupráce se musí naučit. Ale když se to pak daří, vzniknou krásné věci – třeba naše vlaštovky.

Důležitý je i cizí jazyk, a proto všichni prvňáčci chodí na kroužek angličtiny. Tam tančíme, zpíváme a učíme se nová slovíčka se Stevem a veselou Maggie. V rámci Dne evropských jazyků, jsme si popovídali o Velké Británii, seznámili jsme se s jejich vlajkou, a nakonec jsme si ji každý vyrobil a odnesl domů.

První měsíc byl plný zážitků, a i v říjnu nás čeká spoustu aktivit – třeba naše první společná návštěva divadelního představení. Už teď se těšíme.