1.B – září 2021

Prázdniny utekly jako voda a my se 1. září poprvé setkali u nás ve třídě 1.B. Žáci i rodiče byli slavnostně naladěni a netrpělivě očekávali, co se bude dít. Do třídy vstoupila třídní učitelka s paní starostkou a paní ředitelkou, které uvítaly nové školáčky a popřály jim mnoho úspěchů a nových kamarádů. Děti pozorně naslouchaly a rodiče s úsměvem pozorovali, jak se z jejich malých předškoláků stávají opravdoví školáci. Vše bylo stvrzeno slavnostním šerpováním, které jsme si náležitě užili. Než si děti prohlédly připravené pomůcky na lavicích, třídní učitelka seznámila rodiče s organizačními záležitostmi. Čas tohoto dne utíkal tak rychle, že najednou školáčci odcházeli domů. Od dalšího dne jsme začali společně pracovat. Seznámili jsme se Školním řádem, školní budovou, rozvrhem hodin a hygienickými opatřeními, kterými se ve škole řídíme. Vzájemně jsme se představili a v jednotlivých scénkách si vyzkoušeli, jak např. zdravíme, požádáme o pomoc nebo společně pracujeme. Nastavili jsme si třídní pravidla, která se snažíme dodržovat. Od následujícího týdne jsme se začali učit podle rozvrhu hodin. O český jazyk nám při práci pomáhá housenka Agáta, matematiku s námi zdolává Matýsek a o prvouku máme rádce a pomocníka papouška Oskara. Nyní už umíme mnoho básniček, při kterých si nejen procvičíme prsty, ale i zopakujeme dané písmenko nebo poškádlíme hlasivky. Umíme přečíst první písmena, slabiky, slova a obrázkové věty. Při psaní se soustřeďujeme na správné sezení a držení tužky. V matematice poznáme čísla do 5, hrajeme s nimi hry a přiřazujeme k nim daný počet puntíků. Čísla se snažíme řadit a porovnávat. V prvouce jsme si celý měsíc povídali o škole. Víme, kde máme např. třídu, družinu, šatnu i jídelnu. Pojmenovali jsme si jednotlivé místnosti, předměty, školní pomůcky nebo pracovníky školy. Prohlédli jsme si okolí školy, abychom věděli, jaké se zde nachází dopravní značky a co znamenají. Jakmile venku svítí sluníčko, školní zahrada se promění v naši třídu. O hudební výchovu hrajeme na zahradě hudební hry, tančíme, zpíváme nebo vytleskáme rytmus písniček. Když o výtvarnou výchovu využijeme venkovní tabuli, rýsují se nám ve skupinkách krásné obrázky. Školní hřiště proměníme v tělocvičnu. Protáhneme si tělo, naučíme se nové pohybové hry a vyzkoušíme např. hod kriketovým míčkem do dálky, hod míčem na koš a hru vracečku. 13. září jsme měli „sportovní hodinku“ s TJ Unhošť na fotbalovém hřišti. Pod vedením trenérů jsme si vyzkoušeli základy fotbalového umění a zájemci o fotbal se mohli přihlásit do fotbalového klubu. Všem žáčkům patří velká pochvala za práci během celého měsíce. Zvládají nejen ranní tělocvik do 2. patra, ale i když každého baví něco jiného, jsou o vyučovací hodiny pracovití a snaživí.