1.B – prosinec 2021

PROSINEC – MĚSÍC PLNÝ PŘEKVAPENÍ

V pátek 3. prosince jsme měli čertovské učení. Přišli jsme v přestrojení za čertíky nebo andílky a během celého dne jsme plnili různé čertovské úlohy. Když k nám do třídy přišel Mikuláš s čerty a andílky, potěšili jsme je básničkami. Za splnění čertovských úkolů a práci během celého dne jsme dostali sladkou odměnu.

V následujících dnech nás čekalo první překvapení – vánoční tvořivé dílničky. Nejprve s námi vytvořila nádherné věci z papíru paní asistentka Kristýnka. Vyrobili jsme vánoční stromečky a přáníčko pro rodiče. Druhým překvapením bylo tvoření s paní Bažantovou. Ta si pro nás připravila zdobení skleněných vánočních koulí. Během práce jsme pozorně naslouchali, pečlivě pracovali, a proto vznikly originální vánoční ozdoby.

Překvapení pokračovalo ve středu 8. prosince, kdy jsme vyrazili do divadla Lampion. Tentokrát jsme nebyli přítomni na divadelním představení jako diváci. Nejdříve jsme si ve výtvarné dílničce vyrobili zvířecí masky. Když nás divadelnice Dominika vzala do zákulisí, stali se z nás nejen diváci, ale i herci. Do školy jsme odjížděli plni dojmů a nových zkušeností.

Během ostatních dní ve škole jsme se pilně učili. Poprvé jsme si vyzkoušeli, jak vypadá učení doma za počítačem. Paní učitelka byla na nás velmi pyšná, poněvadž jsme vše zvládli a dokázali jsme pracovat mnohem déle, než jsme si původně naplánovali. Velkou odměnou byl pro nás pondělní návrat do školy.

A co jsme se naučili v průběhu měsíce? V českém jazyce jsme poznali nová písmena, čteme slova a krátké věty. S přečetným textem pracujeme, tvoříme otázky i odpovědi. V psaní jsme dostali nový sešit – písanku. Učíme se psací tvary písmen, která pak spojujeme do slabik. V matematice počítáme do 6. O hodiny si hrajeme na obchod, počítáme ceny nákupů jako paní prodavačky. Čísla porovnáváme, rozkládáme, a když Matýsek zapomene v příkladech znaménko, hravě mu ho doplníme. V hodinách prvouky si povídáme o zimě. Příroda nám ukazuje svou zimní tvář a tak doufáme, že až se vrátíme po prázdninách do školy, napadne sníh, abychom mohli pozorovat stopy zvířátek. O ostatní vyučovací hodiny jsme si protáhli tělo a zahráli různé hry ve sportovní hale, vyrobili mnoho krásných obrázků a dárečků pro naše blízké a zazpívali vánoční písně a koledy. S paní učitelkou jsme zhotovili přáníčka pro babičky a dědečky v domovech seniorů.

Měsíc uplynul a my měli před sebou poslední dva dny před vánočními prázdninami. V pondělí jsme ve třídě přivítali paní Chvojkovou z knihovny. Přinesla nám ukázat mnoho knížek s vánoční tématikou a z některých nám přečetla ukázky. Jeden příběh nás tak rozesmál, že jsme si o něm vyprávěli ještě další hodinu.

Když jsme v úterý ráno přišli do třídy, pěkně nám to tam vonělo a pod stromečkem ležely dárky. Než přišel ten pravý čas na jejich rozbalování, čekalo nás ještě jedno překvapení - online jsme zavítali do Melicharova vlastivědného muzea. Paní Štěpánová nám vyprávěla o vánočních zvycích a tradicích. Popsala nám adventní čas a ukázala mnoho postaviček, které patří do tohoto období. Moc děkujeme za krásné vyprávění a odpovědi na naše dotazy. Poté, co jsme dodělali přáníčka, nastala ta pravá chvíle - vánoční tombola a rozbalování dárečků. Protože se máme rádi a jsme kamarádi, dostali jsme překrásné dárky. Domů jsme odcházeli s úsměvem a správně naladěni na vánoční svátky. Teď si budeme užívat prázdnin a v lednu se zase setkáme ve škole.

Ráda bych poděkovala dětem za jejich píli i stálý úsměv, rodičům za spolupráci a popřála všem krásné svátky vánoční. Do nového roku Vám přeji především pohodu, klid a pevné zdraví. Mgr. Marcela Veselská