1.B – listopad 2021

Podzim nám ukázal, co vše umí vykouzlit a přinesl i první sněhové vločky. Tak jako čas plyne v přírodě, tak utíká i nám ve škole. Máme za sebou první čtvrtletí, během kterého jsme si zvykali na školní režim a získali mnoho nových poznatků.

V českém jazyce jsme dokončili učení v Živé abecedě. Agáta nás neopustila a pokračuje s námi ve Slabikáři. Čtení písmen je pro nás hračka. Když motýlek se souhláskou doletí na kytičku se samohláskou, složíme z nich slabiku. Čteme slova, krátké věty a začínáme pracovat s textem. Když mluvíme mimozemskou řečí, vznikají nám občas podivná slova. Proto rozklad slov na hlásky stále trénujeme, abychom si usnadnili psaní slabik a slov, které nás zanedlouho čeká. Před psaním se vždy správně narovnáme, protáhneme pomocí básniček a když paní učitelka říká: „Pozor na ty naše tužky!“, všichni víme, jak prstíky srovnáme.

V matematice pracujeme s čísly 0 - 5. Umíme nejen čísla porovnat, rozložit, sčítat a odčítat, ale také doplnit do příkladů. Když se učíme něco nového, pomáhá nám např. matematické dopočítadlo, puntíky, pastelky nebo prsty na ruce. Vše si ukážeme, vysvětlíme a procvičíme. Slovní úlohy si přečteme, znázorníme a vypočítáme. Učíme se na otázku odpovídat celou větou. I když se někdy při práci pěkně zapotíme, nevzdáme se a v učení pokračujeme.

V prvouce si povídáme o rodině. Umíme pojmenovat členy rodiny v rámci příbuzenských vztahů. Vyprávěli jsme si o tom, co doma děláme, jak si rozdělujeme jednotlivé činnosti nebo jak trávíme volný čas. Paní učitelka je na nás pyšná, neboť doma pomáháme a pečujeme o sebe i své věci.

Poslední listopadový den jsme měli akci zaměřenou na práci s třídním kolektivem “Zboříme ledy“. Pomocí zábavných her jsme spolupracovali v malých i větších skupinách. Během činností jsme se přesvědčili, že dokážeme táhnout za jeden provaz a spolupráce v kolektivu se vždy vyplatí.

Nyní nás čeká jen pár týdnů do Vánoc. Paní učitelka nám prozradila, že nás čekají různá překvapení, skupinové učení nebo vánoční posezení s nadělováním dárků.