1.A – květen 2023

Květinkový měsíc aneb dobrodružství v Českém ráji

Měsíc květen byl moc hezký a veselý. S Agátkou jsme procvičovali čtení všech hlásek, trošičku jsme se seznámili i s těmi, které tak moc často v textu nevídáme – jako např. Q, W, X… Čteme už náročnější texty a umíme si poradit i s delšími slovy. Umíme přepisovat slova nejen velkými tiskacími písmenkami, ale čím dál více už skoro i psacími. Rádi si hodiny českého jazyka také zpestříme i nějakou doplňkovou četbou – dětské příběhy, české pohádky či bajky. S Matýskem už poznáváme všechna čísla do 20. Sčítáme a odčítáme, porovnáváme a stále procvičujeme i dopočítávání, rozklady. To ještě některým dětem dělá potíže. Rádi si opakujeme a poznáváme nová tělesa, z krychliček stavíme i různé stavby. Oskárek nás provedl kapitolou ČAS. Opět si procvičujeme kalendářní měsíce (dvanáct měsíčků, roční období, druhy hodin…). Kytičkový pátý měsíc se však nesl v duchu velikého těšení na školu v přírodě. A hurá! 15. květen ráno je tady a my se scházíme před osmou hodinou na autobusovém stanovišti v Unhošti. Od samého rána nám na cestu prší veliké štěstí. Jedeme do Českého ráje. Po příjezdu do areálu jsme se ubytovali se svou partičkou kamarádů a kamarádek. K obědu bylo hned voňavé křupavé kuřátko. „Hmmm, tady to bude vše moc prima“, myslí si většina a hltá svůj první výborný oběd. Všichni jsme si celých pět dní bříška pořádně plnili dobrotami, bylo vše, co jsme si přáli – špagety, rajská, řízek, obložené mísy šunky, sýrů, Nutella… Nejvíce nás však bavily hry s instruktory. Odpolední i večerní zábava byla nabitá dobrodružstvím, mnohdy to bylo i dost fyzicky náročné na naše svaly… Příroda byla kouzelná, blízko lesy, louky. Krásný byl výlet do Prachovských skal či na zříceninu Pařez. Skály a rybníky byly všude okolo. Opravdu jsme měli ráj blizoučko. Noční hra také nechyběla, všichni byli moc stateční! Karneval plný skřítků, trpaslíčků a kovbojů byl moc veselý. I letos máme svou školičkovou písničku! Po příjezdu se nám moc do běžných školních povinností nechtělo! Ale nedá se nic dělat, po zábavě a malinkém lenošení se ještě musí pár dní zabrat! Vždyť každý z nás si přeje mít co nejhezčí vysvědčení, že? Tak, prosím, ještě pár dní své hlavičky držme na pozoru! Poslední sluníčkový měsíc je už za dveřmi! Na viděnou v posledním měsíci školního roku, v červnu!

Dita Makovičková