5.D – březen 2021

ON-LINOVÝ BŘEZEN

Myslíte, že jsme měli v naší krásné češtině již dřív takové přídavné jméno? No nyní PřJ on-linový doslova fičí. A jak vypadal ten náš on-linový měsíc březen?

V Čj jsme dokončili přídavná jména - měli bychom bezpečně napsat správné i/y v přídavných jménech měkkých i tvrdých. V těch přivlastňovacích přídavných jménech se pocvičíme více příští rok. Leč opakování matka moudrosti a nás tedy paní učitelka nutí opakovat průběžně, i když už jsme započali povídání a procvičování dalšího slovního druhu: zájmen. Řekneme vám o nich jen toto - jsou vážně lahůdková. To, že se také skloňují, je pro nás dost složité. Zatím. V druzích už se začínáme pomalu, ale jistě orientovat. Však, aby ne - přijímací zkoušky se blíží...

Aj nám dala tentokrát zabrat. Ani ne tak nová slovíčka - zato se i v Projectu zjevily ZASE ty hodiny. A to je věc. V dnešní době digitální je umět pořádně česky, je zkrátka kumšt. Natož pak anglicky. Víc nebudeme prozrazovat.

Březen = bezpodmínečná příprava každého zahradníka nutná. Takže jsme se do ní dali. Vyseli jsme nejrůznější semínka: bylinky, zeleninu, květiny. Na některé je brzo, na jiné akorát, každá rostlinka to má malinko jinak. Kdo se dal do pěstování paprik, už má krásné sazenice. Snad bude i úroda. Ale to chce ještě spoustu péče. Hlavně ven až po zmrzlých mužích v květnu, milí zahradníci :) Děti opáčko z Čj: zmrzlých - jako mladých mužích, milí zahradníci - mladí zahradníci :)

Z naší zahrádky, ať malé, velké, za oknem či na balkoně, čerpáme inspiraci do našeho projektu Zahradníkovo jaro. Naštěstí je jaro inspirativní samo o sobě, takže nám s tím pomáhá. Pozorování růstu našich rostlinek, těšení se na to, až je zasadíme ven, a třeba i sklidíme nějaké dobré plody, je super nápad, jak si zkrátit čekání na léto.

K jaru patří Velikonoce - letos opět zvláštní Velikonoce. Lockdown v zemi jim nijak nenahrává do karet, ale ony si prostě jsou v kalendáři a hodlají být. Přidali jsme se k veliké skupině dětí, které chtěli toto připomenou i dědečkům a babičkám v domovech důchodců, kteří jsou tam zavřeni bez svých rodin. Připravili jsme jim alespoň veselá jarní přání, aby věděli, že v tom nejsou sami a někdo si na ně vzpomněl. No a nás si zase vzpomněla paní Štěpánová z Melicharova vlastivědného muzea a poví nám o slavení tohoto svátku v dřívějších dobách a také jak na zdobení vajec.

Březen jakožto měsíc knihy nemůže být opomenut - všichni čteme, baví nás to. A tak jsme s povděkem uvítali paní Chvojkovou z knihovny v naší hodině Čj, aby nám pověděla, co nového se pro nás nakladatelství rozhodla vydat. Hmmmm - není toho málo, tak máme z čeho vybírat.

Tak se držte a buďte zdrávi.

Vaše 5. D

Vítězem naší třídní fotosoutěže jste si sami zvolili - nejlíbivější zimní moment zachytila tentokrát Klárka. Děkuji všem, kteří se zapojili :)