EU peníze školám

Ve školním roce 2011/2012 se naše škola zapojila do projektu MŠMT EU peníze školám.

Operační program: Vzdělávání pro konkurence schopnost (OP VK)
Číslo výzvy v informačním systému: 21
Prioritní osa programu: 1 – Počáteční vzdělávání
Oblast podpory: 1.4 – Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních školách

OP VK je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.

Cílem OP VK je rozvoj vzdělanostní společnosti za účelem posílení konkurenceschopnosti ČR prostřednictvím modernizace systémů počátečního, terciárního a dalšího vzdělávání, jejich propojení do komplexního systému celoživotního učení a zlepšení podmínek ve výzkumu a vývoji.

Globální cíl prioritní osy 1 je rozvoj a zkvalitňování počátečního vzdělávání s důrazem na zlepšení klíčových kompetencí absolventů garantujících uplatnitelnost na trhu práce a zvýšení motivace k dalšímu vzdělávání.

Cílem oblasti podpory 1.4 OP VK je zvýšení kvality vzdělávání na základních školách.

Název projektu: Cesta k úspěchu na Základní škole Unhošť

Zahájení projektu: 1.9.2011
Trvání projektu: 30 měsíců
Počet žáků k 1.9.2011: 596
Počet zapojených pedagogických pracovníků k 1.9.2011: 34
Počet ostatních pracovníků školy zapojených do projektu k 1.9.2011: 2

Cíle školy v rámci projektu:

Docílit zlepšení stavu počátečního vzdělávání na základní škole posílením dovedností žáků pro optimální rozvíjení osobnosti a úspěšnější uplatnění, a to vytvářením kvalitních učebních situací především prostřednictvím zavádění nových výukových metod, tvorbou a užíváním kvalitních a moderních učebních materiálů a techniky.

Zkvalitnění zefektivnění výuky bude dosaženo tvorbou a následným využíváním učebních materiálů prostřednictvím digitálních technologií, metodickým vzděláváním a podpůrnými kurzy pedagogických pracovníků v oblasti digitálních technologií a jazykového vzdělávání a podporou rovného přístupu ke vzdělávání žáků se SVP (speciálními vzdělávacími potřebami – sociokulturně znevýhodněnými) zapojením asistenta pedagoga.

Očekávaný výsledek projektu:

• Kvalitní výuka (názorná, dynamická, originální) prostřednictvím inovovaných nebo nově vytvořených digitálních učebních materiálů
  • Dostačující materiální a technické vybavení školy
  • Zvýšení informační gramotnosti – aktivní používání prostředků ICT žáky i učiteli ve vzdělávacím procesu i profesním životě
  • Motivovaní žáci s lepšími studijními výsledky v podpořených oblastech
  • Plnohodnotné zapojení žáků s SVP (sociokulturně znevýhodněnými) do vzdělávacího procesu

Výběr klíčových aktivit:

• Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím informačních a komunikačních technologií – vytvoření 1 020 digitálních učebních materiálů
  • Vzdělávání pedagogických pracovníků pro oblast digitálních technologií
  • Metodický kurz pro učitele jazyků
  • Zapojení asistenta pedagoga do procesu inkluzivního vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami

Realizace:

• Vybavení školy prostředky ICT
    • 4 třídy byly vybaveny multimediálními dataprojektory s keramickou tabulí a příslušenstvím ( 1 třída na budově č.622, 1 třída na budově č. 70 a 2 třídy na budově č. 58)
    • 7 tříd bylo vybaveno datovými projektory (2 třídy na budově č. 622, 1 třída na budově č. 70 a 4 třídy na budově č. 58)
    • pořízeno bylo 12 notebooků pro přípravu digitálních učebních materiálů (3 pro budovu č. 622, 2 pro budovu č. 70 a 7 pro budovu č. 58)
    • pořízeno bylo 19 PC pro žáky a učitele (11 pro budovu č. 70, 2 pro budovu č. 622 a 5 pro budovu č. 58)
    • pořízena byla videokamera a dále pak multifunkční zařízení k tvorbě digitálních učebních materiálů
  • Učitelé absolvovali kurzy pro využívání digitálních technologií:
    • Praktický kurz pro učitele 1. stupně (14 učitelů)
    • Praktický kurz pro učitele 2. stupně (19 učitelů)
    • Výuka na interaktivní tabuli – vytváření příprav (33 učitelů)
    • Výuka na interaktivní tabuli – používání a získávání příprav (33 učitelů)
    • Digitální fotografie (1 učitel)
  • Rozpracované digitální učební materiály – 51 sad po 20 materiálech pro jednotlivé tematické oblasti, které budou umisťovány na webové stránky školy, čímž bude zajištěna možnost sdílení těchto materiálů a žákům tak poskytnuta možnost domácí přípravy prostřednictvím digitálních technologií
  • Pravidelná denní výchovně vzdělávací práce asistenta pedagoga se sociokulturně znevýhodněnými žáky (děti, které jsou umístěné v Dětském domově Unhošť)

Veškeré digitální materiály jsou tvořeny v kancelářském balíčku LibreOffice 3.4.4.
LibreOffice je volně šířitelný software pod licencí GNU. Více informací o balíčku a jednotlivé verze ke stažení a instalaci jsou přístupné na http://cs.libreoffice.org/

Interaktivní cvičení jsou vytvořena v programu ActivInspire, který je licencován. Nabízí však možnost stažení „prohlížeče“ ve slovenské nebo anglické verzi na stránkách
Slovenská verze
Anglická verze

Z důvodu problému na serverech anglické a slovenské lokalizace nabízíme ještě možnost stažení české lokalizace, ze stránek http://ulozto.cz/xuXQtoFm/activinspire-cs-setup-exe s heslem: ActivInspire
(Odkaz na kterým je uložen soubor skopírujte přes schránku a vložte do URL adresy Vašeho prohlížeče).

Všechny vytvořené digitální učební materiály jsou k dispozici u učitelů školy. Kontakty na dotyčné učitele naleznete v záložce „Naše škola – kontakty na učitele“.

K dispozici jsou tyto materiály:
1. ročník: Český jazyk, Matematika, Prvouka
2. ročník: Český jazyk, Matematika, Prvouka
3. ročník: Český jazyk, Matematika, Prvouka, Anglický jazyk
4. ročník: Český jazyk, Anglický jazyk, Matematika, Vlastivěda
5. ročník: Český jazyk, Přírodověda, Matematika, Vlastivěda
6. ročník: Český jazyk, Anglický jazyk, Matematika, Přírodopis, Fyzika, Výchova k občanství
7. ročník: Český jazyk, Anglický jazyk, Matematika, Zeměpis
8. ročník: Český jazyk, Anglický jazyk, Matematika, Přírodopis, Fyzika, Zeměpis, Chemie
9. ročník: Německý jazyk, Anglický jazyk, Matematika, Fyzika, Chemie, Dějepis