Národní galerie – 5.BC

Dne 16.11.2022 jsme vyjeli do Národní galerie v Praze v třídou 5.BC. S 5.B nás čekal projektový den mimo školu a téma V galerii se skicákem a 5.C si vybrala téma Na hladině i pod hladinou. Nejprve jsme se seznámili s galerií, Anička naše lektorka nám vysvětlila, co v galerii vše najdeme a přesunuli jsme se do 4.patra, kde na nás již čekala práce. Jako první úkol byl si sednout do kruhu a povídat si co je skica, náčrtek a další názvy v umění. Každý měl možnost říci, zda si píše nebo maluje svůj deník. Pak jsme se přesunuli galerií dále a tam na nás čekal důležitý úkol, vytvořit si vlastní skicák. Inspirovat jsme se mohli vystavenými sochami, obrazy, plastikami, maskami i naší vlastní fantazií. Každému se líbilo jiné téma, jiný vystavený kus. Na práci jsme měli k dispozici barevné papíry, pastelky, fixy, křídy, uhle, centropeny, barevné lepenky, zkrátka vše, co se dá použít na krásnou práci. Na závěr jsme si "Náš skicák" svázali a sedli jsme si do kroužku, kde jsme si povídali, čím jsme se inspirovali a proč jsme tuto práci vytvořili. 5.C začala svůj program také prakticky - ve výtvarné dílně si děti vyzkoušely různé techniky malování, kombinování barev a hry s barvami a světly. Všichni si vytvořili svou záložku pomocí jedné z technik, při níž se kapou barvy do vody a papír se do nádobky následně ponoří. Vzory to byly přímo úžasné! V druhé části programu jsme se přesunuli přímo mezi obrazy. Děti si společně s naší lektorkou povídaly o barvách, detailech a kompozicích, následně zkusily najít detaily (znovu spojené s vodou) přímo na obrazech slavných malířů. Pak už nezbylo nic jiného, než moc poděkovat a vyrazit zpět na cestu do školy. Projektový den se nám všem moc líbil a vzali jsme to i jako motivaci na výlet s rodiči.