Masopust

Únor je měsíc masopustu, zábav a rozličných veselic. Masopust představuje období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami. Probíhají taneční zábavy, zabijačky a všeobecné hodování. Poslední tři dny, tedy masopustní neděle, pondělí a úterý se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a vše končí taneční zábavou.

Protože jsme o tomto období skoro nic nevěděli, přenesli jsme se o masopustní úterý 16. února prostřednictvím on-line přednášky do Melicharova vlastivědného muzea, kde na tento svátek byli připraveni.

Díky poutavému vyprávění paní Štěpánové jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o historii a průběhu celého tohoto období. Za pomoci dataprojektoru jsme mohli vidět figurky, které ztvárnila paní Jarka Horná podle článku Václava Šefčíka, unhošťského kronikáře a vlastivědného badatele. Nyní už víme, jaké masky nesměly v průvodech chybět a jaký úkol zastávaly.

V průběhu celého týdne jsme se k tomuto tématu vraceli. Připomněli jsme si jednotlivé postavičky v průvodu, četli si masopustní básně a příběhy, počítali masopustní slovní úlohy a vyrobili si masky či zdobené čepce.

I když jsme do muzea nemohli, nahlédli jsme za jeho zavřené dveře. Velice děkujeme paní Štěpánové, která nám to umožnila. Její vyprávění se nám moc líbilo a doufáme, že se zase brzy uvidíme nebo uslyšíme.

žáci 1. a 2. tříd