5.D – únor 2021

Únor bílý, online výuka pokračovala", se sice vůbec nerýmuje, zato je to podle skutečné události.
 V ICT dovednostech jsme se hodně zlepšili. I tak nám občas wifi, počítače, mobily, tablety, mikrofony, kamery aj. nezbytné propriety zazlobí, leč to k tomu patří a učitelé jsou tolerantní. Kdyby nám snad něco nefungovalo déle, dáme to vědět třídnímu učiteli a buď se nám to podaří dát brzo do pořádku, nebo využijeme možnosti pracovat dočasně na zadáních samostatně a nosit je splněná do školy. Tak se usnesli parlamenťáci z naší školy.

Co se nám tento měsíc podařilo?
V ČJ jsme zdárně zdolali kopec přídavných jmen. Odhalili jsme tajemství, jaká i/y se v nich píší, protože jsme se důvěrněji seznámili se vzory, které nám pomohou se správně rozhodovat. Zdá se nám to snadné u měkkých i tvrdých přídavných jmen. U těch přivlastňovacích nám zatím stačí pomoc ukazovacího zájmena ti/ty a skloňování se naučíme využívat příští rok. Spolužáci - gympláci mají od paní učitelky za úkol je procvičovat, aby se jim u zkoušek dařilo i v této jen nakousnuté oblasti.
Také jsme vyzkoušeli, jaké to je, přivítat mezi námi někoho cizího. Pardon, zas tak cizího ne. Paní Štěpánová z Melicharova vlastivědného muzea pro nás připravila přímo masopustní povídání s představením různých masopustních maškar. A ejhle on je k té zábavě také úkol? No jeje. Maličké projekty, kde jsme popsali jednu z postav, o které paní Štěpánová povídala a také jsme ji výtvarně ztvárnili, si většinou zasloužily 1.

A co naše další tvořivé pokusy? Soutěž Kladenská veverka, je soutěž pro nás, kdož milují přírodu. 3 obrázky se povedlo vybrat i v této nelehké době a poslat do těžkého souboje. Momentálně jim pevně držíme palce.
Uzavřela se dvířka do naší třídní soutěže Zimní momenty. Teď právě hlasujeme - jasné, že všichni, abychom tak společnými silami rozhodli o nejlíbivějším momentu skorouplynulé zimy.
Také brána do celoškolního kola fotografické soutěže se uzavřela. Přispěli jsme a teď zvědavě vyčkáváme, jak to dopadlo.
Svět očima dítěte je další soutěž, které jsme se mohli zúčastnit - kdyby se nám povedla práce zadaná do Čj - sloh na téma Výhody a nevýhody mobilních telefonů, pak ji paní učitelka postoupí do školního výběru.
Také jsme se pokoušeli o výrobky pro prvňáčky - mezi naše luxusní nápady patří medaile a různé typy záložek. Tak uvidíme, zda se budou líbit a hodit.

Jaro je za dveřmi? Jistě - jako každý rok. Jupííí. A každý správný zahradník musí být připraven. Pojďme si tedy vypěstovat sadbu, ať jsme připraveni také. Davídkovi se s paprikami daří výborně a Helči bazalka s petrželkou by zasloužila postupně sklízet do salátů plných vitamínů. Tak šupšup - ať jsou naše zahrady, zahrádky, balkóny, květníky za oknem, plné květin, bylin a sadbové zeleniny, které najdou využití. Ať už budou jen zdobit, léčit či chutnat, vždycky to potěší naše smysly.

Hodně sil a zdraví přeje
​5. D