1.B – září 2023

Nový školní rok 2023 – 2024 začal v pondělí 4. září. Před školou se sešli nejen známí školáci, ale i naši prvňáčci. Paní učitelky si je s balónkem v ruce odvedly do svých tříd, kde jim paní ředitelka společně s paní starostkou popřály mnoho štěstí a úspěšný vstup do nového životního období. Všichni pozorně naslouchali a rodiče s úsměvem pozorovali, jak jsou jejich děti slavnostně pasováni na školáčky.
První měsíc ve škole byl plný zážitků a nových informací. Poznali jsme prostory školy, jídelny, ale i sportovní haly. Hráli jsme různé hry a vyzkoušeli si i některé aktivity spojené s výukou. Nejdůležitější však bylo seznámení s kamarády ve třídě. Postupně jsme si sestavili třídní pravidla, která nám pomáhají, učí nás a ochraňují. Když si nevíme rady, máme tu třídního lvíčka, který záhadu vždy vyřeší.
Za první měsíc jsme se naučili poznávat, číst a psát písmenka A, Á, M, L. Dokážeme přečíst slabiky nebo krátké obrázkové věty. Při psaní se soustřeďujeme na správné sezení a držení tužky. V matematice poznáme čísla do 5 a přiřazujeme k nim daný počet věcí. Zvládneme porovnat čísla 1 a 2. V prvouce jsme si povídali o škole. Víme, kde máme jednotlivé místnosti, umíme pojmenovat předměty, školní pomůcky nebo pracovníky školy. Prohlédli jsme si okolí, abychom věděli, jaké se zde nachází dopravní značky a co znamenají.
Na začátku měsíce jsme si užili v rámci spolupráce prvních tříd rozmanité aktivity během zážitkového dne „Spolu“. Počasí nám přálo, a tak jsme trávili celé dopoledne na čerstvém vzduchu s kamarády. V průběhu měsíce jsme se zapojili do projektu „Pěšky do školy“. Využili jsme různé způsoby dopravy, seznámili se s bezpečnostními předpisy a vyrobili si dopravní značky. Na konci měsíce jsme navštívili výstavu výpěstků místních zahrádkářů v městském muzeu. Nejvíce se nám líbily masožravky, o kterých nám vyprávěla spolužačka Eliška. Na muzejní zahradě jsme poznali některé druhy bylinek a zalíbil se nám hmyzí hotel.
A najednou je tu konec měsíce. Venku stále svítí sluníčko a nám ve třídě je krásně. Známe se jménem, umíme si pomoci a když se něco nepovede, vůbec to nevadí. Máme před sebou ještě mnoho měsíců si vše osvojit.