2.B – březen 2021

Měsíc březen byl pro nás ve znamení distanční výuky. Naše pokojíčky se proměnily ve školní třídu. I když nám občas nefunguje zvuk, či vypadává připojení, každé ráno se na sebe usmějeme pomocí kamer a pustíme se do práce. S paní učitelkou se pilně učíme nové učivo a procvičujeme to, co už dobře známe.

V průběhu měsíce jsme měli dvě on-line besedy. Nejprve jsme se přenesli prostřednictvím počítačů do knihovny za paní Chvojkovou, která nás seznámila s novými knížkami a jejich dějem. Zasmáli jsme se vtipům a vyluštili hádanky. Dozvěděli jsme se, jak si v této době vypůjčit knížku. Pokud si s výběrem knihy nevíme rady, paní Chvojková nám ráda pomůže.

O týden později jsme zavítali do Melicharova vlastivědného muzea. Paní Štěpánová nám vyprávěla o velikonočních zvycích a tradicích. Viděli jsme kraslice různých velikostí nazdobené rozmanitými technikami. Velice děkujeme paní Chvojkové i paní Štěpánové za mnoho informací a poutavé vyprávění.

Jako každý rok, tak i letos se konala soutěž „Matematický klokan“. Protože jsme již druháci, této soutěže jsme se zúčastnili v kategorii Cvrček. Čtení úkolů nám dalo pěkně zabrat, ale jsme rádi, že jsme se zapojili.

V průběhu celého měsíce jsme si povídali o bezpečnosti na internetu. Při vyprávění nám pomohla e-kniha „On-line ZOO“, která je zaměřena na posilování mediální kompetence u dětí a mládeže. Vytváří povědomí o bezpečném a odpovědném používáni internetu.

Protože jaro vniklo i do našich domovů, pomáhali jsme rodičům s jarní výzdobou nebo s prací na zahrádkách. Sluníčko nás vylákalo ven, a tak např. jezdíme na kole nebo na kolečkových bruslích, hrajeme fotbal nebo skáčeme na trampolíně. S blížícími svátky jara jsme se zapojili do projektu výroby velikonočních přáníček pro seniory v domově důchodců, velikonoční výzvy 2021 „Vykutálená vajíčka v Unhošti“ nebo vyrábění kraslic na výzdobu keřů před kostelem na náměstí.

Před Velikonocemi jsme měli on-line pyžamové vyučování, které bylo skvělé. Nechyběla ani rozcvička s plyšáky a hodina plná domácích mazlíčků našich spolužáků.

V jednotlivých předmětech jsme se naučili mnoho nového. V českém jazyce umíme správně odůvodnit psaní souhlásek uprostřed a na konci slov. Procvičujeme psaní i/y po měkkých a tvrdých souhláskách, druhy vět a význam slov. Spolužáky seznamujeme se svými knížkami, ve kterých pilně trénujeme správnou techniku čtení.

V matematice počítáme do 100 s přechodem přes základ, sčítáme a odčítáme dvojciferná čísla, řešíme slovní úlohy. V geometrii jsme si zopakovali pojem bod, pravidla pro rýsování přímek a úseček.

V prvouce, stejně jako v přírodě, přišlo jaro. Oskar je občas popleta, tak mu musíme poradit. Pozorujeme změny v přírodě kolem nás, poznáváme první květiny a vyprávíme si, co se děje se zvířátky. Vytvořili jsme pojmovou mapu na téma „Jaro“ a zavzpomínali, co jsme se učili v 1. třídě. Uvidíme, zda se naše pojmová mapa po odučení tohoto tematického celku rozroste o nové informace.