1.A – březen 2021

Březen – měsíc za obrazovkami s mnoha dobrými skutky

Začátek března se nesl ve znamení návratu k online výuce. Začali jsme se stejně jako na podzim setkávat přes obrazovky počítačů. Většinou jsme se viděli na dvou až třech hodinách denně.

Přeci jen nás čekala oproti podzimu drobná změna, která nastala v názvu pracovních skupin. Teď jsme se rozdělili na „Sovičky“ a „Papoušky“. Ovládání mikrofonů a soustředění u monitorů bylo výrazně lepší než poprvé, za což děti musím velmi pochválit.

Tento měsíc nás kromě online vyučování potkalo mnoho zajímavých a milých setkání.

Březen je měsícem čtenářů a knih. Naše oblíbená paní knihovnice Lucie Chvojková si pro děti připravila velmi hezké a zajímavé povídání. Na závěr této online besedy se děti pochlubily, jak už krásně umí číst.

Druhá digitální beseda byla z unhošťského muzea. Pod vedením paní Štěpánové jsme si s dětmi připomněli krásné zvyky a tradice Velikonoc. Děti si odnesly velmi cenné vědomosti a celkově se nám tato beseda moc líbila.

V průběhu prvního jarního měsíce jsme se také s chutí zapojili do vyrábění přáníček pro naše seniory v Unhošti. Fantazie dětí a jejich maminek při vyrábění byla neuvěřitelně pestrá.

Naším nejkrásnějším činem tohoto měsíce byla zcela jistě výroba „Korálkového srdce“ pro paní Lucku Bílou, se kterým jsme se i přes překážky distanční výuky zapojili do projektu „Srdce s láskou darované“. Cílem tohoto projektu je vyrobit srdce pro někoho velmi výjimečného. Tato myšlenka nás napadla už v lednu. Jsem velmi ráda, že díky velkému nasazení rodičů z naší třídy a díky velikému elánu našich prvňáčků se tento projekt zdárně uskutečnil.

Pro všechny to bylo o něco napínavější, protože jsme společně obětovali i pár chvil z našeho volného času, který ale vůbec nepřišel vniveč. Srdce se podařilo osobně předat Lucii Bílé. Myslím si, že pro všechny zúčastněné to byl silně emotivní zážitek. Krásné a dojemné setkání zůstane dlouho v našich vzpomínkách. Paní Lucka měla opravdu velikou radost, ba dokonce byla mile překvapena, že i děti ví, jak mnoho dobrých skutků pro všechny dělá. Pomáhá nemocným, dětem, seniorům a lidem v nouzi. Dobročinných projektů pod „křídly“ paní Lucie je ohromné množství.

Měsíc březen byl pro naši třídu velmi zdařilý. I přes nástrahy distanční výuky musím děti pochválit, společně jsme zvládli udělat velký kus práce!

V matematice jsme se začali učit sčítání a odčítání do 15, hravě jsme zvládli i porovnávání. Děláme si „matematické rozcvičky“, oblíbené jsou i „matematické hádanky“.

V českém jazyce jsme se naučili zase pár nových hlásek, zdokonalujeme se ve čtení. Čteme i velmi dlouhá slova, dokonce i pětislabičná. Někdo se rád naučí říkanku k nové hlásce. Nejraději mají děti hry, které se snažíme aspoň dvakrát do týdne zahrát.

Středu před Velikonocemi jsme si zpestřili pyžamovou výukou. Snažili jsme se společně posnídat a vesele si to poslední setkání v březnu užít.

Teď už společně vyplouváme do vln dubnových a já už se nemůžu dočkat na setkání se s dětmi ve škole.

Zde ještě jednou patří na místě poděkovat rodičům za to, jak úžasně pomáhají svým dětem při distanční výuce. Jste skvělí!

A vy, milí žáčci, mi děláte neuvěřitelnou radost. Už se moc těším, až se uvidíme ve třídě, v lavicích.

Dita Makovičková